Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Warszawa i Polska są wiodącymi wegetarianami w Europie

Prawie pięćdziesiąt restauracji w stolicy Polski, Warszawie, serwuje wyłącznie dania wegetariańskie. (Janek Skorziński / AFP)

Stolica Polski, Warszawa, jest jednością Miasta z największą ilością wegetariańskich produktów na świecie, Berlin, Nowy Jork, z Los Angeles. To blisko 50 restauracji stricte wegetariańskich, które serwują także zrewidowane polskie specjały, sushi, ramen, kuchnię włoską i kuchnię śródziemnomorską. Ta zmiana zaskakuje prekursorów warszawskich restauracji wegetariańskich.

„Wcześniej wegetarianizm był związany z kulturami lub religiami”.– W centrum stolicy Polski – wspominał Conrad, współkierownik otwartej w 2016 roku restauracji Local Wagon Bistro. „Kiedy otwieraliśmy, chcieliśmy miejsca, w którym moglibyśmy jeść wegetariańskie jedzenie, a nie od ogółu społeczeństwa. Nigdy nie sądziliśmy, że stanie się to wielkim trendem”.

Restauracje Wagon powstały w wielu dużych miastach w całym kraju. Według Conrada coraz więcej Polaków skupia się na swoim zdrowiu i środowisku. Najlepiej sprzedające się blogi i książki kucharskie promują wegetarianizm.

Mówi się, że do 2021 r. prawie połowa biegunów będzie elastyczna. Zmniejszają spożycie mięsa. Do 2020 roku sprzedaż substytutów mięsa wzrosła o ponad 100%, a sprzedaż substytutów mleka o 50%. Od początku epidemii Govit-19 Polacy ograniczyli spożycie mięsa i nabiału o 30%. Większość polskich wegetarian to młodzi ludzie poniżej trzydziestego roku życia, bez dzieci, z dochodami powyżej średniej krajowej.

Conrad widział tę stopniową zmianę w polskim społeczeństwie. “Jestem wegetarianinem od 2006 roku i pochodzę z konserwatywnego miasta Białystok, włączając styl życia i dietę.”, On mówi. „W 2000 roku był tylko jeden sklep o nazwie „Zdrowie”, w którym można było kupić tofu. Teraz jest o wiele łatwiej!”

Możesz kupić wszystkie wegetariańskie jedzenie, które chcesz w supermarkecie na rogu!

Conrad, kierownik restauracji wegetariańskiej w Warszawie

do francjiinfo

Jednak dieta wegetariańska spotkała się z krytyką, zwłaszcza ze strony niektórych polskich konserwatystów. Sieć Organizacji Katolickich wyprodukowała film dokumentalny, Mięsożerca: Wróg nr 1, Wydany we wrześniu 2020 r. Celem jest promowanie diety wegetariańskiej. „Ideologia mająca na celu zniszczenie społeczeństwa i fundamentów Kościoła”.