Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Warszawa i Polska prekursorami wegetarianizmu w Europie

Stolica Polski, Warszawa, jest jednością Miasta z największą ilością wegetariańskich produktów na świecie, Berlin, Nowy Jork, z Los Angeles. To blisko 50 restauracji stricte wegetariańskich, które serwują zrewidowane polskie specjały, sushi, ramen, kuchnię włoską i śródziemnomorską. Ta zmiana zaskakuje nawet prekursorów warszawskich restauracji wegetariańskich.

„Wcześniej wegetarianizm był związany z marginalizowanymi kulturami lub niektórymi religiami”., W centrum stolicy Polski – wspominał Conrad, współkierownik lokalnej wegetariańskiej restauracji, która została otwarta w 2016 roku. „Kiedy otwieraliśmy, chcieliśmy znaleźć dla siebie miejsce, w którym moglibyśmy jeść wegetariańskie jedzenie i zaspokajać potrzeby publiczne, a nie ogółu społeczeństwa. Nigdy nie sądziliśmy, że stanie się to wielkim trendem”.

Restauracje wegetariańskie pojawiły się w wielu dużych miastach w całym kraju. – Coraz więcej Polaków skupia się na swoim zdrowiu i środowisku – powiedział Conrad. Najlepiej sprzedające się blogi i książki kucharskie promują wegetarianizm.

Do 2021 r. prawie połowa Polaków twierdzi, że jest elastyczna. Zmniejszają spożycie mięsa. Do 2020 roku sprzedaż substytutów mięsa wzrosła o ponad 100%, a sprzedaż substytutów mleka o 50%. Od początku epidemii Govit-19 Polacy ograniczyli spożycie mięsa i nabiału o 30%. Większość polskich wegetarian to młodzi ludzie po trzydziestce, bezdzietni i żyjący powyżej średniej krajowej.

Conrad widział tę stopniową zmianę sposobu żywienia w polskim społeczeństwie. “Jestem wegetarianinem od 2006 roku i pochodzę z Białegostoku, który jest uważany za konserwatywny, włączając styl życia i dietę.”, On mówi. „W 2000 roku był tylko jeden sklep ze zdrowiem, w którym można było kupić tofu. Teraz jest o wiele łatwiej!”

Możesz kupić wszystkie wegetariańskie jedzenie, które chcesz w supermarkecie na rogu!

Conrad, kierownik restauracji wegetariańskiej w Warszawie

Do Franciszka

Wegetarianizm spotyka się jednak z krytyką, zwłaszcza ze strony niektórych polskich konserwatystów. Sieć Organizacji Katolickich wyprodukowała film dokumentalny, Dieta mięsna: Wróg numer 1, Wydany we wrześniu 2020 r. Celem jest potępienie promowania wegetarianizmu. „Ideologia mająca na celu zniszczenie społeczeństwa i fundamentów Kościoła”.