Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W wieku 98 lat zmarła Madeleine Chapsal, dziennikarka i pisarka

W wieku 98 lat zmarła Madeleine Chapsal, dziennikarka i pisarka

Dziennikarka i pisarka Madeleine Chapsal zmarła w nocy z poniedziałku 11 na wtorek 12 marca w Poligoyne (Loire-Atlantique) w wieku 98 lat, poinformował jej mąż Agence France-Presse.

Wraz ze swoim byłym mężem Jeanem-Jacques’em Servan-Schreiberem była świadkiem na własne oczy rozpoczęcia projektu Wyrazićw 1953. Do początku lat 70. była tam popularną krytyczką literacką, znaną m.in. z pamiętnych wywiadów z takimi postaciami, jak Jorge Luis Borges, Jean Giono, Henry Miller, Claude Lévi-Strauss.

Po opuszczeniu pisma zajęła się pisaniem: powieści, opowiadań, artykułów, książek dla młodzieży, teatru i poezji. W sumie napisała około stu książek. Jesteśmy mu to winni Ciche lato, Jadeitowy Dom (700 000 sprzedanych egzemplarzy), Sezon liści, Matka i córki, Dawid (Hołd dla jednego z synów Jeana-Jacques’a Servan-Schreibera), Czego nauczyła mnie Françoise DoltoI Niezapomniany.

Jedna z jego najsłynniejszych książek Mężczyzna mojego życia (2004), relacja z jego historii z Jean-Jacquesem Servanem-Schreiberem, to tekst często melancholijny, w którym intymność splata się z historią i jej bohaterami, takimi jak François Mauriac, Pierre Mendes-France i François Mitterrand. Pisarka zaadaptowała na potrzeby kinowe wiele swoich książek, m.in.: Jadeitowy Dom (1988, autor: Nadine Trintignant), Opuszczona kobieta (1992, autor: Edward Molinaro) i Spis (1998, autor: Caroline Hubert).

Zasiadała w jury Nagrody Femina od 1981 r., w 2006 r. została brutalnie wykluczona za potępienie warunków przyznania nagrody za 2005 r., jej zdaniem zbyt przychylnych wydaniom Gallimarda.

Urodzony 1każdy września 1925 w Paryżu, była córką doradcy Trybunału Obrachunkowego i wnuczką byłego ministra. Jego matka była znaną krawcową. Jean-Jacques’a Servan-Schreibera poznała w 1942 r. Pobrali się w 1947 r., a rozwiedli się w 1960 r. Ponownie wyszła za mąż za Jeana-Marca Vallée w Boulejoyne w 2019 r., w wieku 93 lat.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Madeleine Chapsal, pisarka

READ  Quinté PMU - OCZEKIWANE PRIX D'AMERIQUE ZETURF WYŚCIGI Q2 11 gru. 2022

Świat z Agence France-Presse

Wykorzystaj tę zawartość ponownie