Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W wieku 83 lat zmarła brazylijska piosenkarka Astrud Gilberto

W wieku 83 lat zmarła brazylijska piosenkarka Astrud Gilberto

Brazylijskie media ogłosiły we wtorek śmierć brazylijskiej piosenkarki Astrud Gilberto w wieku 83 lat, po tym, jak Sofia Gilberto, wnuczka ikony Bossa Nova, opublikowała na Instagramie.

Artykuł napisany przez

Telewizje francuskie

kultura pisania

opublikowany

aktualizować

czas czytania : 1 minuta.

Astrud Gilberto na scenie w 1984 roku (Olstein Bild / Olsztyn Bild)

Brazylijskie media ogłosiły we wtorek śmierć brazylijskiej piosenkarki Astrud Gilberto, w wieku 83 lat, po tym, jak Sofia Gilberto, wnuczka artysty, opublikowała na Instagramie. Astrud Gilberto, przebił się w 1963 roku ze standardem bossa novy Dziewczyna z Ipanemynagrany z amerykańskim saksofonistą Stanem Getzem. Piosenka została napisana w 1962 roku przez Antonio Carlosa Jobima do muzyki i Viniciusa de Moraesa do oryginalnego brazylijskiego tekstu.

Urodzona w stanie Bahia w Brazylii – na południu regionu Nordeste – jako córka Niemca i Brazylijki, Astru poślubiła muzyka Joao Gilberto w wieku 19 lat, znanego już jako gitarzysta piosenkarki Eliseth Cardoso.

Nowo osiedleni w Nowym Jorku w 1963 roku, koło obróciło się przed nimi, gdy poznali saksofonistę Stana Getza. Nagrała album Getz/Gilberto (1964), na którym się pojawił Dziewczyna z Ipanemy który stałby się podstawowym standardem bossa i jazzu, zaczerpniętym od Elli Fitzgerald do Steviego Wondera. W wieku 23 lat Astrud została czołową artystką, ale rozwiodła się z Joao Gilberto dla Stana Getza, z którym teraz będzie wyłącznie współpracować.

Atrud zachował nazwisko Gilberto i nadal podpisał kontrakt w 1964 roku jako saksofonista Getz w Go Go, nazwana na cześć kawiarni w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, w której występuje muzyk jazzowy. Piosenkarka najpierw nagrywa po angielsku, zanim przestawi się na język brazylijski. Następnie Atrud Gilberto stała się wokalną ikoną bossa novy w latach 60., zanim odeszła. Dopiero trzydzieści lat później pojawiła się na scenie, pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Następnie stworzyła własną firmę produkcyjną Gregmar i wraz z organizacją Red Hot AIDS prowadziła kampanię na temat kompilacji gorąca czerwień + rio. Nagra również duet z Etienne Daho, brzegi SekwanyW albumie francuskiej piosenkarki eden (1996).

READ  Omar Sy odpowiada na „kontrowersje” po swoich wypowiedziach na temat wojny na Ukrainie