Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Tunezji stan niepewności po fiasku wyborów parlamentarnych

W Tunezji stan niepewności po fiasku wyborów parlamentarnych

Fiasko wyborów parlamentarnych w Tunezji, w których w sobotę odnotowano rekordowy wskaźnik absencji przekraczający 90%, jest lekceważeniem dla prezydenta Kaisa Saieda, którego opozycja wzywa do jego odejścia i który czuje się delegitymizowany i bardzo słaby w negocjacjach z Międzynarodowy Fundusz Walutowy. O kluczowej pożyczce dla nękanej gospodarki. „przez porażkę”zatytułowana niedziela, 18 grudnia gazeta Arabski Maghreb.

Lider głównej koalicji opozycyjnej Ahmed Najib Chebbi zaapelował do prezydenta „Natychmiast rezygnuję” Po ogłoszeniu frekwencji na poziomie zaledwie 8,8% w pierwszej turze zorganizowanego głosowania na odnowienie Izby Reprezentantów.

Według Tunezyjskiej Komisji Wyborczej głosowało tylko 8,8% elektoratu, czyli ok. 803 tys. wyborców z 9 mln. To najgorsza frekwencja wyborcza w Tunezji od czasu rewolucji z 2011 r., która odsunęła od władzy dyktatora Zine El Abidine Ben Alego i zapoczątkowała pierwszą demokrację w świecie arabskim.

„Wielkie publiczne zaprzeczenie”

„To masowe publiczne zaprzeczenie operacji”.Kais Saied rozpoczął się 25 lipca 2021 r., kiedy zamroził parlament i zwolnił jego premiera, przejmując całą władzę, powiedział w niedzielę Ahmed Najib Chebbi, lider głównej koalicji opozycyjnej w Tunezji. W rozmowie telefonicznej z Agence France-Presse.

92% odwróciło się od nielegalnego procesu, który narusza konstytucję.Podążał za panem Chebbim, szefem Frontu Ocalenia Narodowego, do którego należy inspirowany przez islamistów ruch Ennahda, partią pana Saida Alifa i byłą partią większościową w parlamencie w ciągu dziesięciu lat po tunezyjskiej rewolucji w 2011 roku.

Zaapelował do innych partii politycznych „Umowa o powołanie starszego sędziego” zdolny do Nadzorowanie nowych wyborów prezydenckich.

Dla politologa Hamadiego Redissiego bardzo niska frekwencja w wyborach parlamentarnych „Nieoczekiwany, bo nawet najbardziej pesymistyczna prognoza opierała się na 30%” Jak w referendum w sprawie konstytucji. „Osobiste zaprzeczenie pana Saeeda, który sam o wszystkim decydował”.– dodał ekspert, mówiąc tak „Jego legalność jest kwestionowana”. Jednak zdaniem tego eksperta „pat”, Dlatego Nie ma prawnego mechanizmu usunięcia prezydenta. W nowej konstytucji z 2022 r.

READ  Ukraina: Rosja zamierzała opuścić Czarnobyl z zakładnikami, zbombardowany Biełgorod

Nowy parlament, który powstanie dopiero po drugiej turze na początku marca, nie ma takich uprawnień i może co najwyżej postawić rząd w stan oskarżenia, ale dopiero po długim i skomplikowanym procesie.

Sprawdź swoją ogólną kulturę, wpisując „świat”

badać

DSF wezwał do mobilizacji różnych sił opozycji, w tym poprzez demonstracje. Ale opozycja „słaby i podzielony” Między obozem świeckim i postępowym z jednej strony, a sojuszem FSN otaczającym Ennahdę z drugiej, podkreślił Redisi. istnieć „Mała jest szansa, że ​​się zjednoczą, dopóki nie rozwiążemy problemu Ennahdy”.Dodał, że tej formacji, której przypisywała duża część Tunezyjczyków, początkowo popierających zamach stanu Saida, gospodarcze i społeczne niepowodzenia, jakie miały miejsce w ostatniej dekadzie.

Tunezyjczycy są bardzo zaniepokojeni sytuacją gospodarczą

Po zamachu stanu, a następnie rozwiązaniu parlamentu, miesiącami potępiał Basima „pucz” Przez opozycję prezydent Saied przyjął tego lata w drodze referendum konstytucję, która znacznie ograniczyła uprawnienia parlamentu. Zreformował także system głosowania stosowany w sobotę w wyborach parlamentarnych, zakazując jakiejkolwiek przynależności politycznej kandydatom, z których większość jest nieznana, co według ekspertów pomogło obniżyć frekwencję.

Większość tunezyjskich partii, w tym Partia Wolnych Desturian Abeera Moussy (opozycja antyislamska), zbojkotowała sobotnie wybory.

Od miesięcy kryzys gospodarczy jest głównym zmartwieniem ludności głęboko zaniepokojonej ciągłym pogarszaniem się warunków życia: rosnącą inflacją – prawie 10% –, bardzo wysokim bezrobociem, częstymi niedoborami mleka, cukru i ryżu oraz wskaźnikiem ubóstwa dotykającym czterech z dwunastu milionów Tunezyjczyków.

Zakwalifikowanie się do Dubai Shopping Festival nie było błędem „odmowa” – Tym razem międzynarodowy – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odłożył najwcześniej na początek stycznia przyszłego roku ostateczne porozumienie w sprawie nowej pożyczki w wysokości 2 miliardów dolarów, o którą wnioskowała Tunezja, która miała zostać przedstawiona w poniedziałek, 19 grudnia.

Wstępne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych zostaną ogłoszone w poniedziałek.

READ  Na południu Ukrainy kontratak daje uchodźcom nadzieję

Le Monde z AFP i Reuters