Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Stanach Zjednoczonych były kardynał został oskarżony o napaść seksualną na nastolatka

To pierwsza sprawa karna przeciwko niemu. Były amerykański kardynał Theodore McCarrick został oskarżony o napaść seksualną na nastolatka, zgodnie z dokumentami prawnymi udostępnionymi w czwartek (29 lipca), stając się najwyższym rangą katolickim urzędnikiem, którego ścigano w Stanach Zjednoczonych za działania związane z masowym skandalem dotyczącym przemocy seksualnej w Kościele. .

91-letni były arcybiskup Waszyngtonu stoi w obliczu trzech przypadków napaści seksualnej na dziecko w wieku powyżej 14 lat, zgodnie z dokumentami sądowymi w północno-wschodnim Massachusetts z kraju.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Watykan zobowiązuje się rzucić światło na byłego kardynała Theodore McCarrick McC

Prawie bezprecedensowa kara

Theodore McCarrick został rozebrany w 2019 rokuTo niemal bezprecedensowe uznanie w historii Kościoła. Watykan skazał go za napaść seksualną na przynajmniej jednego nastolatka w latach 70. oraz za niewłaściwe zachowania seksualne z dorosłymi seminarzystami. Theodore McCarrick, który odegrał ważną rolę w zbieraniu pieniędzy od bogatych amerykańskich darczyńców, Po raz pierwszy został pozbawiony tytułu kardynała w 2018 roku.

450-stronicowy raport z Watykanu w 2020 roku Doszedł do wniosku, że byłemu kardynałowi udało się przedostać na najwyższe szczeble Kościoła pomimo powtarzających się oskarżeń o przemoc seksualną.

Stolica Apostolska przyznała w listopadzie ubiegłego roku, że były papież Jan Paweł II zignorował ostrzeżenia, oferując awans Theodore’owi McCarrickowi, który był celem uporczywych plotek o wykorzystywaniu seksualnym, które później zostały potwierdzone.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Watykan wspomina o dwudziestu pięciu latach nieingerencji wobec obelżywego byłego kardynała

Pierwszy kardynał, który zostanie osądzony

Prokuratorzy oskarżają Theodore’a McCarricka o niewłaściwe dotykanie nastolatka, gdy miał 16 lat i byli razem na Uniwersytecie Massachusetts, aby wziąć udział w ślubie jego brata. Według ofiary były kardynał zwabił go do pokoju i dotknął przy tym jego genitaliów recytacja modlitewnaZgodnie ze skargą.

READ  Jak Bashar al-Assad zdołał utrzymać się u władzy dzięki dżihadystom

Prawnik ofiary, Mitchell Garabedian, powiedział, że jego klientem był: “Bardzo odważny” Zgłaszając skargę. Pan McCarrick był przedmiotem kilku cywilnych postępowań sądowych, ale „Jest pierwszym kardynałem, który został osądzony w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem natury seksualnej wobec nieletniego”.Garabedian powiedział w oświadczeniu dla Agence France-Presse (AFP). Prawnik Theodore’a McCarricka, Barry Coburn, powiedział AFP, że były kardynał „Z niecierpliwością czekamy na skierowanie sprawy do sądu”..

W ostatnich latach Kościół katolicki został dotknięty serią skandali związanych z przestępczością dzieci. W 2018 roku śledztwo Prokuratora Generalnego Pensylwanii ujawniło napaść seksualną na ponad 300 osób „Drapieżni Kapłani” Co najmniej ponad tysiąc dzieci objętych Kościołem katolickim tylko w tym stanie.

Według Bishop-accountability.org w latach 1950–2016 Kościół amerykański otrzymał skargi od ponad 18 500 ofiar napaści na tle seksualnym popełnionych przez ponad 6700 duchownych. Wielu członków hierarchii kościelnej musiało zrezygnować po ochronie księży winnych napaści na tle seksualnym, w szczególności Nieżyjący już kardynał Bernard Law.

Naucz się jak Diecezje w Stanach Zjednoczonych wydały ogromne sumy, aby ukryć te przypadki. Kościół amerykański i „głęboki wstyd” wykorzystywania seksualnego dzieci الجنسي

Świat z AFP