Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W sercu burzy… Gubernator Banku Centralnego Izraela, Amir Yaron.  – Dolina Izraela

W sercu burzy… Gubernator Banku Centralnego Izraela, Amir Yaron. – Dolina Izraela

Gubernator Centralnego Banku Izraela, Amir Yaron, wezwał Benjamina Netanjahu do zachowania ostrożności, obawiając się, że „upadek demokracji w Izraelu odwróci zagranicznych inwestorów”.

Po nim wielu menedżerów banków wyraziło swoje obawy. „Powinieneś natychmiast się zatrzymać i iść naprzód ze zmianami tylko z ostrożnością i jednomyślnością” – powiedział Yuri Levin, dyrektor generalny Discount Bank. Możemy się mylić, a wy możecie mieć rację, ale cena błędu może być fatalna w skutkach dla demokracji i gospodarki. »

Nawet Moshe Hazan, wysoki urzędnik Banku Izraela, nagle złożył rezygnację, mówiąc, że nie może pozostać na stanowisku „w czasie, gdy demokracja izraelska jest zagrożona”.

Argument ten jest trafny, zarówno ze względu na swoją rzadkość, jak i ze względu na jego autorów: trudno oskarżyć izraelską elitę ekonomiczną o bycie „lewicowym”, jak to lubi robić Benjamin Netanjahu, aby zdyskredytować swoich przeciwników.

To jedyny argument, z którym Netanjahu może sobie z wyczuciem poradzić”.

Generalnie dyskusje w Izraelu toczą się wokół niebezpieczeństwa izolacji dyplomatycznej i napięć z diasporą. Po raz pierwszy podkreślono związek między demokracją a korzyściami ekonomicznymi. Myślę, że to jedyny argument, na który Netanjahu byłby wrażliwy – analizuje Dennis Charbet, profesor politologii na Open University w Izraelu. Naśmiewa się ze 100 000 ludzi, którzy demonstrują w każdą sobotę. Ale stanowisko zajmowane przez elity gospodarcze ma znacznie większą wagę. »

Niespotykany w Izraelu „list alarmowy” podpisało ponad trzystu ekonomistów – naukowców i laureatów Nagrody Nobla, ale także doradców Ministerstwa Finansów, urzędników ds. budżetu i prezesów banków centralnych. Ci wybitni gracze, zwykle niechętni do zajmowania stanowiska w polityce, ostrzegają przed zagrożeniami gospodarczymi, jakie niosą ze sobą rządowe reformy sądownictwa.

„W ciągu ostatnich 20 lat”, zauważa Dennis Charbet, „wszystkie badania pokazują, że przejście od liberalnej demokracji do nieliberalnego porządku, jak na przykład w Turcji, na Węgrzech iw Polsce, doprowadziło do zmniejszenia inwestycji w outsiderów. obawiają się podmioty gospodarcze”. Izraelczycy i to jest główny argument, który wysuwają. »

READ  Funt dominuje na rynku po komentarzach Hunta

Uciekaj przed jednorożcami.

W ten sposób liderzy notowanych na giełdzie startupów z majątkiem przekraczającym miliard dolarów ogłosili zamiar wyjazdu na emigrację i wycofania inwestycji z kraju, jeśli reforma zostanie przyjęta.

Prawa autorskie. Francja 24 fragmenty.