Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Societe Generale: Sławomir Krupa przejmuje stery banku

Société Générale, duży francuski bank, ogłosił zastąpienie Frédérica Oudéa przez Slaumira Krupę na czele firmy. Po piętnastu latach jako dyrektor generalny Oudéa ustąpił miejsca Krupie. Ten ostatni był dotychczas odpowiedzialny za finanse i bankowość inwestycyjną w Société Générale. To przekazanie uprawnień zostało potwierdzone na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku. Krupa został po raz pierwszy wybrany na dyrektora, zanim został mianowany dyrektorem generalnym przez radę dyrektorów.

Doświadczony i wizjonerski bankier

Sławomir Krupa, lat 48, spędził prawie 30 lat w Société Générale. W rzeczywistości dołączył do banku w 1996 roku. Według byłych dyrektorów firmy jest opisywany jako osoba bezpośrednia, a czasem „buntownicza”. Urodzony w Bułgarii i polskiego pochodzenia, studiował w Sciences Po Paris, zanim rozpoczął karierę w Société Générale. Na przestrzeni lat przeżywał wiele kryzysów. Jest to w szczególności Kerviel, kryzys sub-prime i kryzys zadłużeniowy. Odegrał również ważną rolę w przywróceniu zaufania banku po kilku nieporozumieniach z władzami USA.

Sławomir Krupa jest znany ze swojej strategicznej wizji i wiedzy na temat rynku finansowego. Jego głęboka znajomość sektora i umiejętność przewidywania wyzwań ekonomicznych sprawiają, że jest cenionym liderem w branży bankowej.

Frédéric Audia, jeden z najdłużej pracujących dyrektorów banków w Europie, powiedział, że jego odejście oznacza koniec intensywnego okresu naznaczonego wieloma kryzysami. Został okrzyknięty przez prezesa zarządu, Lorenzo Bini Smaghi, „kapitanem mętnych wód”. Oudéa wyraził zaufanie do Krupy, mówiąc, że ma wszelkie umiejętności, aby przewodzić Société Générale.

wyzwania dla nowego kierownictwa

Nominacja Krupy następuje po ośmiu miesiącach przygotowań. Okres ten upłynął m.in. Utwórz nowy zespół zarządzający. Już pracują nad przyszłym planem strategicznym banku, który przedstawią we wrześniu przyszłego roku. Krupa będzie również musiała zająć się kwestią transformacji środowiskowej banku, o której nie wydała żadnych konkretnych zapowiedzi.

READ  Bez zaciemnienia, ale jak dotąd bez popu

To przejście władzy oznacza koniec ery Societe Generale. Okres ten jest szczególnie naznaczony licznymi kryzysami finansowymi i bankowymi. Jako nowy prezes Slomir Krupa stanie przed wyzwaniem zmiany banku. Będzie też musiał poprowadzić ją ku nowym sukcesom z korzyścią dla akcjonariuszy, klientów i pracowników.

Krupa dziedziczy wiele projektów zainicjowanych przez swojego poprzednika. W szczególności można wymienić fuzję sieci bankowości detalicznej we Francji z Crédit du Nord. Istnieje również integracja Leaseplan przez wypożyczalnię samochodów ALD. Będzie też musiał zmierzyć się z problemem dyskontowania kursu akcji Societe Generale na giełdzie, co jest dużym wyzwaniem dla nowej kadry zarządzającej.