Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce władze przejmują firmę Rzecznika Praw Obywatelskich

W Polsce władze przejmują firmę Rzecznika Praw Obywatelskich

Był postrzegany jako ostatnia niezależna instytucjonalna siła opozycyjna od czasu dojścia do władzy Konserwatywnej Narodowej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PIS) pod koniec 2015 roku i solą w oku formacji Jarosława Kaczyńskiego. Adam Botner, mediator i obrońca praw obywatelskich, który zakończył kadencję we wrześniu 2020 r., Pozostał na swoim stanowisku, zgodnie z prawem, w rękach większości, a także w Senacie, gdzie nie ma porozumienia o powołaniu jego następcy między diety.

W czwartek 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny, pod ścisłą kontrolą rządu, wydał orzeczenie w sprawie niekonstytucyjnej ustawy regulującej status arbitrów. Tym orzeczeniem sąd otwiera drogę do zakwestionowania jurysdykcji spółki, gdyż legalność kwestionowana jest przez większość sędziów, co ma znaczący potencjał i silną wartość kodową dla działań. Oczekuje się, że decyzja ta wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy. Czas, zgodnie z postanowieniami wyroku, do „Stwórz nowe prawo, aby kontrolować sytuację”. W oczach demokratycznej opozycji to Paice wygłasza przemówienie, które może przedstawić kandydata tak, jak mu się podoba, bez kompromisów z opozycją.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj to też Bruksela jest przerażona, gdy Pius XII walczy o sprawiedliwość w Polsce

„To próba pozyskania dodatkowej, rozrosłej w czasie, niezależnej organizacji, która powinna służyć obywatelom. Pan Botner skomentował po werdykcie. Podobnie sytuacja wyglądała w Trybunale Konstytucyjnym, który z dnia na dzień nie został upolityczniony. Zajęło to kilka miesięcy. „ W 2016 roku Pice stopniowo przejmował kontrolę nad najwyższym systemem prawnym, a p. Postawiła na głowie kogoś lojalnego wobec Kaczyńskiego. Od tego czasu większość sędziów uznała spółkę za anomalię, a sytuacja wywołała zaciekłą batalię prawną z firmami europejskimi.

Krytyka władzy

Pan Botner wezwał wszystkie siły polityczne do jak najszybszego znalezienia kompromisu w celu wyznaczenia jego następcy. „Jeśli nowa ustawa zostanie przyjęta, otworzy ona drzwi do powołania komisarza politycznego w miejsce mediatora, co będzie bardzo szkodliwe”. Od września nie powiodły się trzy próby powołania mediatorów. Paes odrzucił kandydata ze społeczeństwa obywatelskiego, popieranego przez kolejne 1113 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a ze swej strony starał się skierować posła Bartłomieja Wróblewskiego do Sądu Konstytucyjnego na wczesnym etapie wniosku, co doprowadziło do wirtualnego zakazu aborcji w kraju.

READ  Blues niszczą Polskę do finału!

Masz 50,22% na przeczytanie tego artykułu. Reszta jest tylko dla abonentów.