Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce przeciwko rządowi demonstrowało „około miliona” protestujących

W Polsce przeciwko rządowi demonstrowało „około miliona” protestujących

„Około miliona ludzi” Zebrane, niedziela 1R W październiku ratusz ogłosił rozpoczęcie wielkiego marszu antyrządowego w centrum Warszawy. „To była absolutnie największa demonstracja w historii Warszawy”.Rzeczniczka ratusza Monica Beuth powiedziała Agence France-Presse.

„Chcę Ci powiedzieć, że jest nas ponad milion”– powiedział demonstrantom przed wiecem Donald Tusk, szef centrowego ugrupowania Platformy Obywatelskiej (PO). Dla niego to rzecz „Największa demonstracja polityczna w historii Polski” I „Największe dzisiejsze zgromadzenie polityczne na świecie”.

„Jesteśmy Polską!” »Na zakończenie tej demonstracji pan Tusk skandował „Marsz miliona serc”. „Patrząc na te setki tysięcy uśmiechniętych twarzy, czuję, że nadchodzi decydujący moment w historii naszej ojczyzny”.Zapowiedział nieco wcześniej inaugurując marsz.

Donald Tusk, lider opozycji i szef centrowego bloku Platformy Obywatelskiej (PO), maszeruje u boku prezydenta Warszawy Rafała Trzaszkowskiego podczas Marszu Miliona Serc w stolicy Polski, 1 października 2023 r.

– powiedział Tusk, atakując rządzącą populistyczno-nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PIS). „Polska zasługuje na najlepsze, uważam, że Polska zasługuje na najlepsze”. „Jesteśmy tutaj, aby wygrać” Wybory legislacyjne, które odbyły się 15 października, były odpowiedzią na byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, a demonstranci skandowali zgodnie. „Wygramy!”. Wymachując flagami Polski i Europy oraz przyklejonym do piersi biało-czerwonym serduszkiem, symbolem sojuszu centrowego, demonstranci ogłosili swój sprzeciw wobec rządu.

„Nie będą nas zastraszać, nie będą milczeć. Trzeba, żeby cała Polska zobaczyła, że ​​nikt się już ich nie boi.W czwartek podczas publicznego spotkania w Elbloku na północy kraju p. ogłosił Tusk.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce ostatnia kampania Donalda Tuska
Lider opozycji Donald Tusk przemawia do tłumu zgromadzonego na marszu Miliona Serc w Warszawie, 1 października 2023 r.

„Nasza wolność została ograniczona”

Uczestnicy zgromadzili się w Warszawie z całej Polski już od niedzielnego poranka. Kazimierz Fixel podaje, że dotarcie do stolicy z południowego zachodu kraju zajęło siedem godzin.

„Jesteśmy zmęczeni tym, czego dzisiaj jesteśmy świadkami. Nasza wolność została ograniczona. Chcemy demokracji dla naszych dzieci i wnuków.”– oświadczył 65-latek, machając flagami Polski i Unii Europejskiej (UE).

READ  AGS Warszawa oferuje skrzydła do Twoich przeprowadzek w Polsce i poza nią!

Swój udział w marszu zapowiedział były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r. Lech Wałęsa, podobnie jak kilku przywódców opozycji. „Wiemy, czego boicie się najbardziej: współpracy w opozycji”– ogłosił w przemówieniu do wicepremiera i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce niebezpieczny wyścig podzielonej opozycji demokratycznej

Pomimo licznych konfliktów z UE i oskarżeń o podważanie praworządności, jak wynika z sondażu IBRiS, p. W sondażach zdecydowaną przewagę ma Populistyczna Partia Nacjonalistyczna Kaczyńskiego z 35% głosów. Według tego samego sondażu na drugim miejscu znajduje się koalicja Donalda Tuska, popierana przez 27% wyborców.

Protestujący macha flagą europejską i polską podczas Marszu Miliona Serc w Warszawie, 1 października 2023 r.

Jednak według Tuska przewaga PiS skurczyła się ostatnio do dwóch punktów procentowych, jak wynika z sondaży zleconych przez jego partię. „Nic jeszcze nie zostało przesądzone”Powiedział to zgromadzonym w Elblocku, obiecując pociągnięcie urzędujących urzędników do odpowiedzialności po zakończeniu wyborów. „Wielu z nich trafi do więzienia za kradzież oraz naruszenie prawa i konstytucji”.Upierał.

Aplikacja światowa

Poranek świata

Każdego ranka wybierz 20 artykułów, które musisz mieć

Pobierz aplikację

W niedzielę przywódcy PiS organizują własny wiec w południowych Katowicach. Bartłomiej Bielá pojechał tyłem z Katowic do stolicy, aby wziąć udział w wiecu i proteście opozycji. „Co się dzieje w Polsce”. „Łamienie podstawowych praw obywatelskich i wolności kobiet w wyborze stylu życia, stawianie biegunów przeciwko sobie… Mam nadzieję, że marsz zmobilizuje ludzi do zmiany tego stanu”.29-latek życzy.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów „W Polsce rząd przygotowuje się do ostatecznego ciosu w demokrację”

Świat z AFP