Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Około miliona” demonstrantów w Warszawie przeciwko rządowi

„Około miliona” demonstrantów w Warszawie przeciwko rządowi

Fala ludzi na ulicach Warszawy na wezwanie partii opozycji. stopy Sławomir Kamiński / Agencja / REUTERS

W niedzielę, na dwa tygodnie przed wyborami do zgromadzeń, partie opozycyjne zorganizowały brutalną demonstrację na ulicach stolicy. W marszu wzięło udział „setki tysięcy” ludzi.

Według organizatorów w tę niedzielę 1R 15 października przed wyborami do parlamentu, na początku wielkiego marszu antyrządowego w centrum Warszawy na zaproszenie opozycji. „Około miliona osób» – zademonstrował w niedzielę Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. „Była to absolutnie największa manifestacja w historii Warszawy» – poinformowała rzeczniczka ratusza Monika Beuth, cytowana przez AFP.

” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

Patrząc na te setki tysięcy uśmiechniętych twarzy, czuję, że nadchodzi decydujący moment w historii naszej ojczyzny.», zapoczątkowanej na początku marca, Donald Tusk, były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, został liderem centrowego bloku Platformy Obywatelskiej (PO).

Mobilizujcie się przed wyborami

Celem demonstracji było zmobilizowanie obywateli w całym kraju, rządzonym od ośmiu lat przez eurosceptycznych nacjonalistów. Tam”Parada Miliona Serc», jak zawołał Donald Tusk, rozpoczęło się pod koniec poranka, zapełniając niewielkim tłumem główne ulice centrum stolicy. ona zaznaczy”Jedno z największych wydarzeń» zapisze się w najnowszej historii Polski.Największy protest w Europie ostatnich lat», obiecał Donald Tusk.

Nie będą nas zastraszać i uciszyć. Trzeba, żeby cała Polska zobaczyła, że ​​nikt się już ich nie boiOgłosił to w czwartek podczas publicznego spotkania w Elbloku (na północy) wymierzonego w rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W niedzielę przywódcy PiS organizują własny wiec w południowych Katowicach.

W Warszawie demonstranci przyciskali do piersi flagi Polski i Europy oraz małe biało-czerwone serduszko – symbol koalicji centrowej, głośno ogłaszając swój sprzeciw wobec rządu. Jeden z nich, Kazimierz Fixel, powiedział, że dotarcie do stolicy z południowo-zachodniej Polski zajęło siedem godzin.

Jesteśmy zmęczeni tym, czego dzisiaj jesteśmy świadkami. Nasza wolność została ograniczona. Chcemy demokracji dla naszych dzieci i wnuków– powiedział AFP 65-latek.

Na zakończenie parady zaplanowano przemówienia liderów opozycji. Swój udział zapowiedział były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r. Lech Wałęsa.

„Nic nie zostało przesądzone”

Pomimo licznych konfliktów z Unią Europejską i zarzutów o ataki na praworządność, nacjonalistyczna partia Jarosława Kaczyńskiego PiS utrzymuje zdecydowaną przewagę z 35% głosów w referendum. .

Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska, którą według tego samego sondażu popiera 27% wyborców.

Jednak zdaniem Donalda Tuska z sondaży zleconych przez jego partię wynika, że ​​przewaga PiS skurczyła się ostatnio do dwóch punktów procentowych. „Nic jeszcze nie zostało postanowione„, powiedział w ElBlock, aby pociągnąć urzędników do odpowiedzialności po zakończeniu wyborów”.Wielu z nich trafi do więzienia za kradzież, naruszenie prawa i konstytucji„, podkreślił.

Bartłomiej Biela przyjechał do stolicy z Katowic, gdzie planowano wiec BIS, aby wziąć udział w demonstracji opozycji przeciwko „”Co się dzieje w Polsce?„.”Mam nadzieję, że ten marsz zjednoczy ludzi, aby to zmienić, łamiąc podstawowe prawa obywatelskie i swobodę kobiet w wyborze stylu życia, stawiając bieguny przeciwko sobie…», Gratulacje dla 29-latka.

READ  Sekrety jej życia jako pary w Polsce z Andrzejem Żuławskim