Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce pracę znalazło już ponad 100 tys. ukraińskich uchodźców

W Polsce pracę znalazło już ponad 100 tys. ukraińskich uchodźców

To niewielki ułamek trzech milionów uchodźcy z Ukrainy Wkroczył do Polski po inwazji rosyjskiej 24 lutego. Dane opublikowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazują na znaczny stopień integracji poprzez zatrudnienie: Łącznie 102 tys. deportowanych – trzy czwarte kobiet – znalazło już pracę.

Raport. W Warszawie mimo deportacji ukraińscy uchodźcy świętują światło Wielkanocy

W ciągu dziesięciu dni 25 000 z nich znalazło działalność zawodową, a tempo jest kontynuowane z kilkoma tysiącami nowych pracowników każdego dnia.

Aktywuje środowisko

„Pracodawcy cały czas poszukują nowych pracowników”Minister Rodziny i Spraw Socjalnych Marlena Lalag obiecuje wymienić narzędzia dostępne dzięki specjalnej ustawie, aby dać pełny dostęp do świata, w którym pracuje i praw z nim związanych.

„Obywatele Ukrainy mogą skorzystać ze szkolenia – jest to głównie nauka języka polskiego. Mogą ponownie odbyć szkolenie.”, Ona mówi. Polscy pracodawcy znają i doceniają ukraińskich pracowników: Przed inwazja rosyjska Na dzień 24 lutego w kraju legalnie pracowało już prawie dwa miliony Ukraińców.

Połowa ukraińskich uchodźców (49 400) pracuje w zawodach o niskich kwalifikacjach, w których brakuje siły roboczej, ale wielu jest zatrudnionych jako rzemieślnicy lub robotnicy wykwalifikowani (14 200), sprzedawcy lub usługi (10 700), operatorzy maszyn lub monterzy. W przemyśle (10 000). Niektóre bardziej wykwalifikowane profile również znajdują szczęście. W Warszawie zdecydowana większość osób zapisujących się do Pôle Employ posiada wykształcenie wyższe.

Świadomość społeczna

„Ta szybka integracja Ukraińców na rynku pracy nie jest pozbawiona przeszkód”, Stowarzyszenie rozważa zatrzymanie nieuczciwych pracodawców. Organizacja pozarządowa otrzymuje raporty od pracodawców, którzy wykorzystują sytuację do negocjacji niższych płac, zwłaszcza w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Albo pracownicy zgadzają się zarabiać mniej, albo zastępują ich Ukraińcy.

W Polsce „Martinka” pyta zagrożone Ukrainki

Niektórzy uchodźcy czasami nie mają wyboru i muszą przyjąć oferty bez odpowiedniej pracy, na 13 slotów (2,8 za godzinę, przyp. autora). Dla wielu rodzin świadczenia, które otrzymują (w sumie 800 slotów lub 170 euro miesięcznie) nie wystarczają na przeżycie.

READ  Rząd chce rejestrować każdą ciążę w cyfrowej dokumentacji medycznej

W zeszłym tygodniu minister Marlina Lalac chciała dokonać aktualizacji: „Chcę poinformować wszystkich o podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć dyskomfortu. Zmuszanie kogoś do pracy bez umowy jest niezgodne z polskim prawem, a obywatele Ukrainy nie powinni tego akceptować.

Trzymaj się z czasem

Według Warszawy około 600 tys. Ukraińców planuje osiedlić się w Polsce na stałe. Obejmuje to 1,6 miliona towarzyszy, którzy przygotowują się do pozostania na stałe. Z tego 600 tys. mieszka w polskiej gościnności, 800 tys. w schroniskach, a 200 tys. zostało zabranych przez rodzinę lub znalazło prywatny dom. Tutaj znowu odczuwalne są reperkusje: w dużych miastach czynsze wzrosły o 15% do 20% z powodu braku mieszkań.

W pierwszy weekend maja przegłosowano poprawkę do specustawy, aby odnowić ofertę przyjmowania Ukraińców pod swoim dachem przez 60 dni, dając im do 40 slotów (8,54 euro) dziennie. Tym razem władze proponują filtr: Ukraińcy muszą podać „PESEL” równy numerowi PESEL. Te same dowody potrzebne do pracy.