Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce pomnik Auschwitz upomina swoich gości za niewłaściwe zachowanie

W Polsce pomnik Auschwitz upomina swoich gości za niewłaściwe zachowanie

Selfie lub zmęczone pozy przed wejściem do obozu zagłady: Miejsce Pamięci Auschwitz musi (ponownie) przerobić swoich gości na lekceważące lub nieodpowiednie zachowanie.

W sobotę 5 kwietnia miejsce pamięci odwiedzi brytyjski felietonista z konserwatywnego GB News Channel. Na swoim koncie na Twitterze zamieścił zdjęcie zrobione przed wejściem do nazistowskiego obozu zagłady, gdzie w latach 1940-1945 deportowano i zamordowano ponad milion ludzi, mężczyzn, kobiet i dzieci.

Na pierwszym planie młoda kobieta pozuje z profilu, siedząc na balustradzie, która doprowadziła Żydów do śmierci. Uśmiechając się, unosi klatkę piersiową i wychodzi na słońce. Mężczyzna z tyłu robi jej zdjęcie telefonem komórkowym, gdy kuca między poręczami.
Dziś przeżyłem jedno z najtrudniejszych doświadczeń w moim życiu.”, pisze trzeźwo Maria Murphy”.Niestety, nie wszyscy uważają to za tak drastyczne.„.

Zdjęcie stało się wirusowe: prawie 30 milionów wyświetleń w mediach społecznościowych. Większość internautów, zszokowana, potępia zachowanie”Nieodpowiedni„,”Lekceważący„.”Możemy pluć w twarz ludzkiemu cierpieniu„powiedział jeden z nich. Wielu potępia narcyzm pokolenia Instagrama”.Ten, który zapomniał o swojej historii (…)„. Mimo wszystko, mówi inny.”Odkąd Homo sapiens stał się Homo connecticus„.

Zrobili sobie selfie przed wejściem do obozu

Ale przede wszystkim niektórzy twierdzą, że podczas swojej wizyty widzieli podobne sceny, w których młodzi ludzie robili sobie selfie przed wejściem do obozu. Zjawisko to zaobserwowano również w innych miejscach pamięci, takich jak Cmentarz Amerykański w Arlington czy Muzeum Wojny w Wietnamie w Ho Chi Minh City.

Na swoim koncie na Twitterze Miejsce Pamięci Auschwitz przypomina odwiedzającym, aby nie robić takich zdjęć. W 2019 roku muzeum przypominało odwiedzającym, że „Czy jest lepsze miejsce do nauki chodzenia na równoważni niż platforma, która upamiętnia deportację setek tysięcy ludzi na śmierć„.

READ  Polska: Pięć ton martwych ryb wydobytych z Odry - 08.11.2022 o 16:54

„Zmieniliśmy sposób, w jaki pamiętamy”

Hiszpańska gazeta online poufny Jackie Feldman jest platformówkąProfesor socjologii i antropologii na Uniwersytecie Ben Guriona, dyrektor Rapp Center for Holocaust Studies, który pracował nad nowymi przedstawieniami Auschwitz.

Oczywiście, jego zdaniem, niektóre selfie są wręcz naganne. Ale innych nie należy potępiać. Dziś mówi,Aby zrozumieć, musimy postrzegać poprzez fizyczne doświadczenia i obrazy„, żeby nie zagłębiać się w podręczniki historii.

I „Selfie to kontynuacja interaktywnych zabaw w Holokauście, hologramy ocalałych, którym możemy zadawać pytania, czy systemy GPS, które pozwalają nam nawigować po miejscach pamięci.„. Zmieniliśmy sposób, w jaki się uczymy, pamiętamy o zmarłych, nie jesteśmy jeszcze gotowi, ale pewnego dnia będziemy musieli to zaakceptować.