Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce PiS podsłuchuje rywali – Wyzwolenie

Projekt Pegasus, sprawa globalnego szpiegaDokument

Trzy osoby, w tym Associated Press i kierownik kampanii głównej opozycji, szpiegowały korzystanie z oprogramowania Pegasus, zwłaszcza podczas wyborów. Według rządu „fałszywe wiadomości”.

Październik 2019 w Polsce. Kampania wyborcza do wyborów parlamentarnych trwa. Droit et Justice (PiS), nacjonalistyczna i konserwatywna organizacja u władzy Przed wyborami Partia obawia się jednak, że nie zdoła uzyskać większości zarówno w Senacie, jak i Sejmie, niższej izbie parlamentu. W telewizji publicznej TVP jest kontrolowana przez rządNastępnie pojawiają się smsy wysłane przez Krzysztofa Brejzę, kierownika kampanii głównego opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego. Sugerują, że wyekstrahowany i zainscenizowany polityk, kandydat do Senatu jest liderem internetowej grupy szerzącej nienawiść i dezinformację przeciwko rządowi.

Istnienie tej grupy nigdy nie zostało udowodnione, ale sposób, w jaki osobiste wiadomości były transmitowane w telewizji, jest już znany. Powiązana prasa (AP) i Laboratorium Obywatelskie Uniwersytetu w Toronto ujawniły w czwartek, że telefon Krzysztofa Brejzy został zhakowany co najmniej 33 razy. Oprogramowanie Pegasus Podczas kampanii wyborczej. Śledztwo nie mogło udowodnić, skąd pochodził atak NSO, izraelski producent oprogramowania, mówi, że sprzedaje tylko rządom i ich służbom wywiadowczym. To nie pierwszy raz, kiedy PiS jest podejrzany o szpiegowanie swoich adwersarzy, ale jest to sprawa, która bezpośrednio wikła władze. W międzyczasie rzecznik służb bezpieczeństwa odmówił skomentowania rewelacji, twierdząc, że nie ma nielegalnych podsłuchów i że w przypadku niektórych poszukiwano nakazów sądowych. „Uzasadnione przypadki”.

„Odkrywałem całe moje życie”

Niepokojące jest jednak rozprzestrzenianie się wiadomości Brezy i długość okresu szpiegowskiego. Według Citizen Lab telefon liberalnego polityka został namierzony 26 kwietnia 2019 r. (miesiąc temu). Wybory europejskie Kandydował do 23 października 2019 r. (zaledwie dziesięć dni później) PiS ostatecznie wygrał wybory parlamentarne Bez absolutnej większości). „Ta akcja zniszczyła pracę komisji i zakłóciła moją kampanię. Nie wiem, ile głosów padło na mnie i koalicję”. Christoph Breza ubolewał, myśląc, że nie możemy już rozmawiać „Uczciwy proces wyborczy” Gdyby władze znały wszystkie szczegóły strategii kampanii opozycji.

READ  Easter Bounce | Polska przedłuża ograniczenia COVID-19 w obawie, że Mighty 790 KFGO

Początek tygodnia, Powiązana prasa Wcześniej ujawniono, że wraz z Pegazem szpiegowano dwóch innych działaczy opozycji PiS. Roman Guardian, czołowy prawnik Sojuszu Obywatelskiego, został zhakowany 18 razy w tygodniach poprzedzających wybory w 2019 roku. Śledzenie było tak inwazyjne, że osoba upuściła swojego iPhone’a i stało się bardzo powolne. „Ten telefon był ze mną w moim pokoju, a nawet podczas spowiedzi. Zbadali całe moje życie. Wyjaśnił gorzko. W tym czasie był reprezentowany przez byłego premiera Donalda Tuska i byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, obecnie eurodeputowanego.

Minister już oskarżony o nadużycie władzy

Dwa lata później, latem 2021 roku, Ewa Vrsosok została poddana inwigilacji. W zeszłym roku prawnik znany ze swojej krytyki Reforma wymiaru sprawiedliwości Rozpoczął procedurę oceny, czy: Utrzymanie wyborów prezydenckich w środku epidemiiJak chciałby PiS, zagraża zdrowiu wyborców i ewaluatorów. Została później usunięta ze sprawy i przeniesiona do sądu w bardzo małym miasteczku.

Tutaj też premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył, jakoby prawnik i prokurator byli inwigilowani, popychając rewelacje AP do tego poziomu. „Fałszywe wiadomości”. W systemie polskich służb wywiadowczych zwraca uwagę jeden szczegół. Minister PiS Mariusz Kamiński, odpowiedzialny za koordynację służb specjalnych, został w 2015 roku skazany na trzy lata więzienia za nadużycie władzy podczas poprzedniej kadencji szefa agencji antykorupcyjnej. Prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik partii, ułaskawił go w listopadzie 2015 roku, zaledwie kilka miesięcy po procesie. Tego samego dnia został mianowany ministrem i szefem wywiadu.