Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce naukowcy przetestowali artylerię antysmogową

Działo do odpierania zanieczyszczeń. W południowej Polsce naukowcy testują maszynę, która może emitować w niebo dym i jego toksyny oraz wodę.

Pionowa fala uderzeniowa

Cel: Zapewnienie mieszkańcom lepszego oddychania w zimie. Zainstalowana pionowo w pojemniku, długa rura pali się głośno co sześć sekund:

„Tutaj używamy pionowej fali uderzeniowej powstałej w wyniku spalania mieszaniny acetylenu i powietrza. Fala ta wypycha zanieczyszczone powietrze w górę” – powiedział. Dominic Gribose, naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Crago, nalega.

Według przedstawicieli projektu strzały artyleryjskie mogą czasami zmniejszyć zanieczyszczenie o 15 do 30% w promieniu od 2 do 3 kilometrów.

Mieszane powitanie od mieszkańców?

Z inicjatywą wita mieszkanka Kalwarii Zeprychitovska: „Dym jest tu wysoki, mieszkań nie można nawet przewietrzyć, jest bardzo śmierdzący. Jeśli to pomoże, niech zrobią te testy i niech to zrobią”.

Z kolei inni mieszkańcy narzekają na hałas: „Maszyna jest niedaleko stadionu. Mieszkam w budynku po drugiej stronie. Słyszę odgłos strzałów. Ludzie nie wiedzą, co się dzieje”., powiedziała kobieta.

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie, z kominów wydobywa się gęsty dym, gdy mieszkańcy palą piece na węgiel drzewny, zwłaszcza zimą. Osoby odpowiedzialne za projekt mają nadzieję, że wkrótce wprowadzą swój wynalazek na rynek.

Z AFP

READ  Mercedes inwestuje w Polsce miliard euro