Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce narodowy rap kwitnie

Warszawa list

Rap, ruch muzyczny zrodzony jako krzyk bólu dla wykluczonych mniejszości, czy może być prawicowy czy nacjonalistyczny? Ćwierć wieku po jej powstaniu w Polsce niektórzy przedstawiciele tej kultury, urodzeni w czarnych amerykańskich gettach, przyjęli niezwykły zwrot. Zainspirowani nonkonformistycznym i antyreżimowym przesłaniem przyjęli dyskurs przepojony wartościami patriotycznymi z nacjonalistycznymi nastrojami i ultrakatolicyzmem, który przejmuje pozycję narodowych konserwatystów od rządzącego w Warszawie PiS.

To jest specyficzne zjawisko, które nazywam pracą Rap w służbie narodu. Nacjonalizm i kultura popularna (Wydawnictwo Naukowe Scholar, 282 strony, 42 zł, nieprzetłumaczone), autorstwa Piotra Majewskiego, badacza nauk o kulturze w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

Podkreśla, że ​​legalizacja niektórych nurtów rapu była zjawiskiem postępowym od prawie dekady, ale teraz przeżywa swój złoty wiek pod rządami partii Jarosława Kaczyńskiego, której przedstawiciele nie wahają się wykorzystać jej potencjału dla kulturowej propagandy.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Andrzej Duda, prezydent Polski ze złymi liniami

Polska i jej ogromne szare bary odziedziczone po komunizmie od dawna są podatnym gruntem dla street artu, rapu i hip-hopu. Kiedy w latach 90. rap w Stanach Zjednoczonych kwitł, dobrze zadomowił się także w Polsce. Chaos demokratyzacji po 1989 roku, gwałtowne przejście do gospodarki rynkowej i jej społeczne konsekwencje stworzyły sprzyjające warunki dla jej rozwoju. Potem amatorskie grupy rapowe obfitowały w zrujnowane budynki w masywnej dzielnicy robotniczej, która w tym czasie stanowiła większość kraju.

ideały narodowe

Młodzi raperzy energicznie potępili głębokie nierówności gospodarcze i społeczne spowodowane demokratyzacją, brakiem perspektyw dla grup klas znajdujących się w niekorzystnej sytuacji oraz masową korupcją przywódców politycznych w zmowie ze światem biznesu, w związku z procesem prywatyzacji postrzeganym jako grabież obywateli . jego pochodzenie. Ta krytyka była już prerogatywą partii Jarosława Kaczyńskiego. Muzyka rapowa była jednak zjawiskiem antypolitycznym.

READ  Filmy i seriale już wkrótce w PS Plus

Do 2012 roku i wydania albumu Tadeusza „Tadek” Polkowskiego, prekursora narodowego rapu. Niewygodna prawda (“Niewygodna prawda”) uchodzi za pierwsze tego typu dzieło, gloryfikujące w szczególności kontrowersyjnych polskich bohaterów II wojny światowej i jest publicznie promowane w środowiskach nacjonalistycznej prawicy.

Masz 50,69% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.