Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski startup rozpoczyna przemysłową produkcję ogniw słonecznych z perowskitu

Polski start-up uruchomił pierwszy przemysłowy zakład produkcji ogniw perowskitowych

Polski start-up Saule Technologies kilka dni temu uruchomił pierwszą przemysłową produkcję perowskitowych ogniw słonecznych. Materiał ten umożliwia produkcję lekkich, elastycznych i niedrogich modułów fotowoltaicznych o różnych kolorach i kształtach, którymi można pokryć budynki, pojazdy i wszelkiego rodzaju obiekty. Według firmy, zapotrzebowanie już przekracza roczną zdolność produkcyjną linii produkcyjnej 40 000 metrów sześciennych2 koniec roku.

Olga Malenkevich, założycielka firmy, była pionierem technologii, gdy była badaczem na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii. ” Dziś zmieniamy skalę, przechodzimy z laboratorium na przemysł Powiedziała.

Badacze na całym świecie od wielu lat zajmują się tą rodziną kryształów o nieco „barbarzyńskiej” nazwie, wywodzącej się od imienia XIX-wiecznego rosyjskiego mineraloga Lwa Perowskiego. Po prostu dlatego, że ich dostępność i niskie koszty obiecują zrewolucjonizować branżę energii słonecznej.

Pierwsze komórki oparte na perowskit Opracowany w 2009 roku przez Tsutomu Miyasaka z Uniwersytetu w Tokio, konwertował mniej niż 4% padającego światła na energię elektryczną, w porównaniu z 20 do 25% w przypadku krzemu. Jednak do 2016 roku niektórym laboratoriom udało się zwiększyć wydajność do ponad 22%. Ten postęp dokonał tego technologia słoneczna Co było najszybszym rozwojem w historii.

Życie na kilka godzin

Idealny i niedrogi materiał fotowoltaiczny, który zużywa znacznie mniej energii i jest tak wydajny jak krzem, nie został jeszcze wynaleziony. Jak to często bywa, był jeszcze jeden aspekt: ​​ogniwa perowskitu były wrażliwe na ciepło, wilgoć, tlen i promieniowanie ultrafioletowe. Rezultat: ich żywotność to zaledwie kilka godzin. Następnie naukowcy kontynuowali badania, na przykład nakładając na powierzchnię komórek folię anty-UV i pokrywając drugą stronę ochroną przed wilgocią i tlenem. Niektóre zespoły poczyniły postępy, układając kilka warstw perowskitu lub domieszkując komórki różnymi cząsteczkami, takimi jak na przykład tiocyjanian miedzi. Jeszcze inni owijają ogniwa słoneczne w szkło ochronne.

READ  Dowiedz się o wpływie Covid-19 z czołowymi firmami, takimi jak - ADVANCED KIOSKS i ADVANTECH CO. Ltd., DIEBOLD NIXDORF INCORPORATED, EMBROSS, KIOSK INFORMATION SYSTEMS - Journal l'Action Régionale

Wśród start-upów zajmujących się produkcją ogniw perowskitowych polska firma Techniki wierzbowe Założona przez Olgę Maliniewicz wyrobiła sobie markę w 2018 roku, ogłaszając opracowanie nowej metody produkcji i podpisując umowę ze szwedzką grupą budowlano-inżynieryjną Skanska na sprzedaż.
Technologia polega na drukowaniu kolejnych warstw ogniw perowskitowych na przezroczystych arkuszach z tworzywa sztucznego. Nie ma potrzeby stosowania wysokich temperatur, aby osadzić warstwę PV na jakimkolwiek podłożu!

Willow Technologies wykorzystuje syntetyczny perowskit

« Używamy syntetycznego perowskitu, który może osiągnąć dużą wydajność i skuteczność, które nie muszą być wydobywane w naturze. », Olga Malenkiewicz jest zadowolona z otwarcia swojej fabryki. Zlokalizowana we Wrocławiu w południowo-zachodniej Polsce, jej roczna zdolność produkcyjna ma osiągnąć 40 tys2 Do końca roku i 180 000 AD2 po roku, ” Ale to kropla w oceanie popytu mówi pani Malinkiewicz. Przewiduje również późniejszą instalację połączonych linii produkcyjnych, które można zainstalować w dowolnym miejscu, na zamówienie, do produkcji paneli „na zamówienie”.

Olga Malinkiewicz: „Używamy syntetycznego perowskitu, który może osiągnąć dużą wydajność i skuteczność”

Doskonałe wyniki w ekstremalnych warunkach

Według Saule Technologies, jej moduły słoneczne zostały przetestowane z „doskonałymi wynikami” w symulatorach symulujących różne warunki, takie jak na przykład te panujące w kosmosie. Sprawdziły się nawet ładując smartfony na stokach Himalajów.