Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce najtrudniejszy etap dopiero przed nami

W Polsce najtrudniejszy etap dopiero przed nami

Wojownicze rodeo ze świnką-skarbonką powoduje, że złoty (polska waluta) leci w górę. I tak dalej co tydzień Wprost Staje się jasneNa pierwszej stronie Problemy z inflacją Na co Polska cierpi od kilku miesięcy.

W kwietniu 2022 r. odsetek ten osiągnął 12,3%, a eksperci są zgodni, że szczyt jeszcze nie nadszedł. Aby wyjaśnić to zjawisko, liberalny magazyn przeprowadził wywiad ze Stanisławem Gomułką, ekonomistą Business Centre Club, stowarzyszenia przedsiębiorców w Polsce. Były wiceminister finansów ogłosił dość ponure perspektywy gospodarcze dla Polski, kraju, który od lat 90. notuje pełny wzrost – z wyjątkiem kilku miesięcy spowolnienia w czasie pandemii.

„Gdyby rząd był bardziej ostrożny i selektywny w pomaganiu przedsiębiorstwom podczas pandemii, presja inflacyjna byłaby mniejsza”. Natychmiast ostrzega byłego wyższego urzędnika. Według niego 10% wzrost podaży pieniądza pomógł uniknąć recesji w 2020 r., ale następnie spowodował wzrost cen.

Poważne skutki gospodarcze

Analityk szczególnie krytykuje politykę finansową rządu Mateusza Morawieckiego, któremu zarzuca się uciekanie się do niej „Czysta propaganda” Winą za to zjawisko wojnę na Ukrainie lub coraz droższym gazem. A wszystko to w czasie, gdy bliski szefowi partii rządzącej dyrektor Polskiego Banku Centralnego został właśnie ponownie powołany na swoje stanowisko.

Ekonomista patrzy z dystansem na kryzys, który dotyka już tysiące polskich kredytobiorców. W ostatnich tygodniach znacząco wzrosły miesięczne raty kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu. Ekspert wyklucza przypadki masowych upadłości „10% Polaków będzie miało kłopoty” Kto powinien zwrócić się do swojej rodziny w potrzebie.

Z drugiej strony, ekspert oczekuje w dłuższej perspektywie „Poważne problemy gospodarcze” Dla Polski od przyszłego roku. Ciężkie czasy mogą trwać do 2024 r. i ostatecznie doprowadzić do recesji.