Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce masowe demonstracje w hołdzie ofierze prawa antyaborcyjnego

Nazywa się Izabela. Zmarł 22. w wieku 30 lat wrzesień, od 22. szoku septycznegomi W tygodniu ciąży została przyjęta do szpitala w Pszczynie, 30-tysięcznym mieście w południowo-zachodniej Polsce, po utracie wody. Lekarze, wiedząc, że jej dziecko umiera – ona też cierpiała na deformacje – odmówili natychmiastowej aborcji, ponieważ życie pacjentki było w niebezpieczeństwie i chcieli poczekać, aż serce płodu zabije. Nastolatek nie przeżył.

Przeczytaj także (styczeń 2021): Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce w związku z protestami wchodzi w życie wirtualny zakaz aborcji

Isabella jest uważana za pierwszą ofiarę znaną przez organizacje feministyczneWyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., co ograniczyło aborcję, ponieważ patologia płodu jest niekonstytucyjna, a aborcja prawie nielegalna. Odkąd na początku listopada ukazała się historia „Izy de Pszczyna”, kraj ogarnęły głębokie emocje.

„Nigdy nie będziesz sam”

W sobotę 6 listopada nastroje te znalazły odzwierciedlenie w protestach w całym kraju. Pod słowem obserwacji „Jeszcze nic”, od 20 do 30 tysięcy protestowało w Warszawie, kilka tysięcy w 70 polskich miastach oraz w Oslo czy Berlinie. W stolicy Polski protestujący przemaszerowali z siedziby Trybunału Konstytucyjnego do Ministerstwa Zdrowia. Atmosfera była cicha i święta.

„Myślę, czuję, decyduję”, „Życie aborcyjne”, „Nie będziesz sam”, Czy możemy czytać znaki? Lub «2-2-2 9-22 5-9-7, Numer telefonu „Abortive Dream Team”, nieformalnej organizacji pomagającej Polkom dokonać aborcji za granicą. W ciągu ostatniego roku liczba legalnych aborcji w Polsce spadła do 300 – w porównaniu do 1000 przypadków rok temu – a organizacje feministyczne mówią o znacznym wzroście zapotrzebowania na aborcję za granicę.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rok po wirtualnym zakazie aborcji w Polsce kwitnie „aborcja bez granic”.

W procesję przyłączyło się kilku polityków opozycji, m.in. były premier i lider głównej opozycji Donald Tusk, czy liberalny prezydent Warszawy. Rafał Trusskowski. Media publiczne ze swojej strony zakrzyczały to wydarzenie „Polityczne zastosowanie ludzkiej tragedii”. Na prośbę organizatorów podczas protestu nie ujawniono tożsamości partyjnej. Niemniej jednak temat jest bardzo polityczny: przez cały ten tydzień wnukowie konserwatywnej większości narodowej PiS, którzy ściśle kontrolują Trybunał Konstytucyjny, starali się zaprzeczyć jakiejkolwiek przyczynie lub skutkowi między tragedią a nową ustawą aborcyjną. .

READ  Wietnam - Polska Wiele możliwości promocji handlu produktami rolnymi

Powinieneś przeczytać 39,39% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.