Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce biskupi błagają o imigrantów

Tysiące więcej utknęło na granicy BiałoruśPo kilkunastu zgonach do tej pory wielu polskich biskupów nie wahało się tygodniami błagać o bardziej pozytywne przyjęcie w diasporze. „Nie możemy ulegać strachowi przed obcymi”, powiedział bp Christoph Jaderko, przewodniczący Komisji ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu. PolskiePodczas debaty zorganizowanej 23 listopada.

Kronika. Imigranci, zmiana wizji

To jest strach „Wtedy to po prostu dotarło do nas. Takie nastroje prowokują media publiczne i państwowe.Kontynuował w bezpośrednim nawiązaniu do przemówienia rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Rozmowa głuchych

Polscy biskupi na ogół nie ograniczają się do apelacji. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, MGR Stanislav Kodeki, z powodzeniem wznowił ideę otwarcia korytarzy humanitarnych, aby umożliwić niektórym imigrantom przedostanie się do Polski i na Zachód.

Premier RP Wojciech Polak poparł wniosek organizacji humanitarnej o umożliwienie jej zespołom medycznym wjazdu do przygranicznej strefy zagrożenia, do której nie mają wstępu organizacje pozarządowe i dziennikarze. Tu kończą imigranci, którym udało się wjechać do Polski. Rząd odpowiedział nie, zapewniając, że jego usługi są adekwatne do zaistniałej sytuacji i nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa lekarzy.

Czy ta rozmowa głuchych oznacza koniec praktycznego sojuszu między pastorem a PiS, który twierdzi, że broni wiary i wartości chrześcijańskich? Nie sądzi tak Jakub Kiersnowski, prezes Warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK). Twierdzi, że Kościół jest blisko partii u władzy. „Kwestia imigracji jest pierwszym od sześciu lat przypadkiem, w którym obie strony się nie zgadzają”., Wskazuje on.

Biskupi się rozstali

Po wypowiedziach Stanisława Gadeckiego i prymasa Wojciecha Polaka, biskupi ściśle związani z władzą polityczną, tacy jak abp Marek Jędraszewski z Crago, powstrzymali się od ich poparcia. Rozłamy wybuchły w biały dzień 21 listopada: biskup Kodeki wezwał do ogólnokrajowych poszukiwań na rzecz imigrantów, a jego apel nie został nawet przeczytany, a do KIK przesłano kilka zeznań, że w niektórych kościołach nie przeprowadzono poszukiwań. Biskupi otrzymają też łaski za przyjmowanie imigrantów”. „Zalew nienawistnych e-maili” Od katolików „Patrioci”.

? Raport. W Polsce imigranci w pułapce granicznej

READ  Między Polską a Ukrainą feminizm bez granic

Ekipa KIK w Warszawie to bardzo mocny wyraz solidarności polskich katolików z imigrantami. On jest „Punkt Interwencji Kryzysowej”, Pomoc dla głodujących cudzoziemców, często odwodnionych i zmarzniętych, w tym kobiet i dzieci w dżunglach północno-wschodniej części kraju, w pobliżu obszaru objętego zakazem.

Osiemdziesięciu ochotników naprzemiennie w grupach po dziesięć. Monitorują 24 godziny na dobę, eksplorują okoliczne lasy z plecakami ważącymi 25 lub 30 kg, dostarczają migrantom żywność, odzież i koce, aw razie potrzeby pomagają im ubiegać się o azyl. Większość z 180 zarejestrowanych członków pochodzi z KIK, ale inni, którzy nie muszą szkolić się, dołączyli do grupy działaczy żydowskich.

Caritas de Poland, także zinstytucjonalizowany, powstaje w przygranicznych kościołach „Namioty nadziei”, W rzeczywistości przechowuje „pakiety pomocy”, w tym żywność i koce. Ochotnicze organizacje charytatywne działające na tym obszarze mogą skorzystać tak samo jak imigranci, jeśli się tam zgłoszą.

Od 15 października działacze KIK przeprowadzili 68 misji w dżungli, pomagając 428 osobom. „Wtedy to po prostu dotarło do nas. Mówi Jakub Kiersnowski. Zamiast tego wiele osób próbowało całować nasze dłonie lub stopy. „