Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce białoruscy przeciwnicy spotykają się z reakcjami odrzucenia

W Polsce białoruscy przeciwnicy spotykają się z reakcjami odrzucenia

„Dwukrotnie deportowany do dwóch różnych krajów jest okrutny, nikogo nie lubię”, Westchnienie Eugenii Tolkien. 29-letni białoruski dziennikarz uciekł przed represjami w swoim kraju, wyemigrował na Ukrainę w listopadzie 2020 r., a następnie został zmuszony do ucieczki do Rosji w marcu 2022 r., aby uniknąć bombardowań. „Straciłem cały swój dobytek w mieszkaniu, w którym mieszkałem w Q. Od tego czasu nie mam planów na przyszłość. – dodaje młoda kobieta. Jedziesz do swojego kraju? Więzienie, które po raz kolejny zasmakowało w więzieniach Aleksandra Łukaszenki, który rządził od dwudziestu ośmiu lat, zostało oszukańczo ponownie wybrane w sierpniu 2020 roku.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Białorusini wiążą swój los z Ukrainą, narastają represje

„Przekraczałem granicę polsko-ukraińską, kiedy z Białorusi wystrzeliły rosyjskie rakiety. Mówi matka. Ukraiński pogranicznik spojrzał na mój białoruski paszport i zmarszczył brwi. Wstrzymałem oddech, żeby nic w nim nie napisał. Bałem się, że unieważni mój jedyny dokument tożsamości. Pokazałem mu dowód, że jestem na wygnaniu politycznym i wyraziłem sprzeciw wobec wojny na Ukrainie. Skończył stemplowanie. ja

Ale od przyjazdu do Polski Eugenia przeżyła szereg rozczarowań. Podczas jazdy taksówką spotyka ukraińskiego kierowcę, który mówi, że chce, by Białorusini byli zabijani tak jak Rosjanie. Jest przeciwniczką władzy, a dziennikarz może mu wytłumaczyć, że mężczyzna nie chce niczego słyszeć. Kilka dni później karta bankowa dziennikarza z polskiego banku została zablokowana. Innego dnia w sklepie ukraiński pracownik odmawia mu obsługi, twierdząc, że nie rozumie języka białoruskiego tak blisko ukraińskiego. „Przyznaję, że nie rozumiem tej wrogości. Mimo wszystkich zagrożeń Białorusini protestowali przeciwko wojnie w lutym. Obecnie są w więzieniu”. Dziennikarz wspominał.

„Jedyny wróg Ukraińców i Rosjan: Putin”

„Ta wojna budzi wiele emocji i istnieje znaczna fala dyskryminacji Białorusinów mieszkających w Polsce. Alina Kaushik, białoruska dziennikarka od dawna mieszkająca w Polsce i pracująca dla niezależnej białoruskiej telewizji Biełsat nadawanej z Polski.

READ  Polskie Hurricane pokonały włoskiego nastolatka, wygrywając Miami Open

Powinieneś przeczytać 49,46% tego artykułu. Poniższe są tylko dla subskrybentów.