Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W pobliżu centrum Drogi Mlecznej miga dziwna gwiazda

Gdzieś w centrum Drogi Mlecznej astronomowie odkryli zabawną gwiazdę. W kwietniu 2012 roku prawie całkowicie zniknął z nieba. Potem pojawił się ponownie kilka miesięcy później. To jedyny taki błysk VVV-WIT-08 od 17 lat obserwacji. Badacze zastanawiają się, jakie rzeczy chwilowo ukryła przed naszymi oczami.

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Dlaczego zmienia się jasność gwiazdy Betelgeuse?
Kim jest Betelgeuse, zwykle bardzo jasna gwiazda w konstelacji Oriona. Dlaczego jego jasność spada od jesieni 2019 roku? Co się z nim stanie?

do Gwiazdy, których jasność się zmienia-To nie jest wyjątkowe. ale kto Naukowcy astronomii Zadzwoń do VVV-WIT-08 z czymś wyjątkowym. Badacze m.inUniwersytet Cambridge (Wielka Brytania), wypłukane w danych zebranych przez teleskop Vista (Chile), zarządzany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Przez lata obserwował miliard gwiazd, specjalnie po to, by skierować je na jasność Czynnik.

Czasami znajdujemy zmieniające się gwiazdy które nie pasują do żadnej konkretnej kategorii. Nazywamy je przedmiotami „dowcipu” », mówi Philip Lucas, naukowiec z University of Hertfordshire (Wielka Brytania), w Komunikat prasowy Uniwersytetu Cambridge. Astronomowie zaobserwowali w tym przypadku, że jasność VVV-WIT-08 spadła o 30, aż prawie zniknął na niebie – stracił 97% swojej jasności – przed startem. tygodnie później.

Nowa klasa gwiazd binarnych?

Gdzie w pobliżu znajduje się VVV-WIT-08 Centrum Drogi Mlecznej, w gęstym regionie, naukowcy najpierw pomyśleli o nieoczekiwanym przejściu ciemnego obiektu przedgwiazda. Ale symulacje pokazują, że wymagałoby to dużej liczby tych pływających obiektów w naszej galaktyce.

READ  Stres może pogorszyć wszystkie objawy.

Dlatego naukowcy uważają, że VVV-WIT-08 może należeć do nowej klasy układów gwiezdnych pliki binarne Mówić „Mrugające olbrzymy”. Będzie gigantyczna gwiazda, 100 razy większa niż Soleil, przyćmiony raz na kilkadziesiąt lat przez nieznanego towarzysza. Gwiazda lub planeta otoczona ciemnym dyskiem zdolnym do zaćmieniagigantyczna gwiazda.

Zauważ, że przynajmniej dwa inne podobne systemy są znane astronomom. gigantyczna gwiazda Epsilon Auriga Co 27 lat jest częściowo zacierany przez ogromny dysk pyłu. Jednak ciemnieje tylko o 50%. Z drugiej strony TYC 2505-672-1 posiada aktualny rekord najdłużej blokującego układu podwójnego gwiazdy orbitalny. 69 lat nie jest łatwe. Ale czy VVV-WIT-08 przyjdzie go zdetronizować?

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?