W pierwszym meczu Francja boleśnie wygrywa z Polską

Mimo kilku błędów w obronie, The Blues pokonali w środę gospodarzy rozgrywek (26:24).

Telewizja francuska – redakcja sportowa

opublikowany

aktualizować

Czas czytania: 1 minuta

Prawy obrońca Deka Mem na pozycji ataku przeciwko Polsce, 11 stycznia 2023 r. (JANEK SKARZYNSKI / AFP)

Subtelne, ale udane wejście dla Bluesa. W środę, 11 stycznia, w meczu otwarcia mistrzostw świata francuska reprezentacja piłki ręcznej pokonała Polską (26:24). Choć na to trzeba było trochę czasu, ten sukces z Polakami, w dużej mierze wspierany przez katowicki Spodek, pozwolił mistrzom olimpijskim objąć prowadzenie w grupie B w oczekiwaniu na czwartkowe spotkanie Słowenii z Arabią Saudyjską.

Po odebraniu w ostatniej chwili pakietów Valentinowi Porte i ich kapitanowi Luce Karabaticowi, The Blues zagrali zbyt nieprecyzyjnie, aby uzyskać zdecydowane prowadzenie w pierwszej kwarcie. Choć kilka minut wcześniej prowadzili jeszcze czterema bramkami (21., 12:8), podopieczni Guillaume’a Gillesa do przerwy Polska spadła do 14:13 po błędzie w obronie Melvina Richardsona.

Wystarczająco, aby dać francuskim kibicom trochę potu, zwłaszcza że miejscowi po powrocie z szatni wyrównali wynik na 17 (41). Jednak mimo defensywnej gorączki Tricolors wymknęły się z polskiej pułapki dzięki udanym strzałom Quintina Mahe (4/4), które na kilka minut przed końcem pozwoliły im na odzyskanie trzybramkowego prowadzenia (53, 24-21). Istotna przewaga, ponieważ później nie zostali złapani dzięki dwóm kolejnym obronom Vincenta Girarda (58, 25-22). W przypadku sobotniego zwycięstwa nad Arabią Saudyjską Francja zakwalifikuje się do rundy zasadniczej, ale aby w pełni się uspokoić, będzie potrzebować więcej dyscypliny w meczu.