Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W piątek w Berlinie szczyt z udziałem Polski, Niemiec i Francji

W piątek w Berlinie szczyt z udziałem Polski, Niemiec i Francji

Premier Polski Donald Tusk w Białym Domu w Waszyngtonie, 12 marca 2024 r.
Kevin Lamarck/REUTERS

Donald Tusk zapowiedział nadzwyczajne szczyt z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem w celu omówienia pomocy dla Ukrainy. Polski premier pragnie wzmocnienia współpracy francusko-niemieckiej, szczególnie osłabionej ostatnimi nieporozumieniami.

Przywódcy Polski, Niemiec i Francji spotkają się w piątek w Berlinie na nadzwyczajnym szczycie poświęconym Ukrainie – zapowiedział premier Polski Donald Tusk. „W piątek będę w Berlinie, aby omówić sytuację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem”.Donald Tusk ogłosił w wywiadzie dla telewizji publicznej TVP Info, który został wyemitowany we wtorek wieczorem.

Donald Tusk i prezydent Polski Andrzej Duda zostali powitani we wtorek w Waszyngtonie przez prezydenta USA Joe Bidena. Pomimo weta w Kongresie jego administracja wsparła Ukrainę, ogłaszając nową pomoc wojskową dla Ukrainy.

Zacieśnienie współpracy Berlina i Paryża

Trójstronny szczyt odbywa się w momencie, gdy wydaje się, że stosunki francusko-niemieckie słabną, szczególnie w związku z różnicami w sprawie Ukrainy. Polska, jeden z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, wielokrotnie nawoływała swoich zachodnich partnerów do zwiększenia wydatków na pomoc wojskową w celu przeciwstawienia się rosyjskiej agresji.

Polska wraz z nowym proeuropejskim rządem dąży do wzmocnienia współpracy z Berlinem i Paryżem w obliczu Moskwy. „Moim zdaniem te trzy stolice mają zadanie i siłę zmobilizowania całej Europy” Donald Tusk ocenia nową pomoc dla Ukrainy


” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

READ  Polska przejmuje budynek Liceum Rosyjskiego w Warszawie w Moskwie