Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Niemczech i Polsce „katastrofa ekologiczna” w rzece pełnej martwych ryb

Zanieczyszczenia – Tysiące martwych ryb pływa po Odrze, która płynie w Niemczech i Polskaktóra budzi obawy w sobotę 12 sierpnia a „katastrofa” W trosce o środowisko Podczas gdy miejscowi są zachęcani do trzymania się z dala od jego wód.

Te ławice rojących się ryb z brzuchami w powietrzu mogły zostać przeniesione na plaże w pobliżu miasta Schwedt we wschodnich Niemczech z Polski, gdzie od 28 lipca miejscowi i rybacy zgłosili pierwsze przypadki.

Niemieccy urzędnicy, zaskoczeni ich masowym przybyciem, zarzucili polskim władzom, że ich nie informują.

skrytykował polski rząd

Również w Polsce populistyczny prawicowy rząd jest krytykowany za brak szybkiej reakcji.

Premier Mateusz Morawiecki próbował się w piątek usprawiedliwić: Na początku wszyscy myśleli, że to tylko lokalny problem.– powiedział w cotygodniowym podcaście.

„Skala zanieczyszczenia jest bardzo duża i wystarczająco duża, by stwierdzić, że powrót Odry do normalnego stanu zajmie cały rok”.Jednak przyznał. “Ogromne porcje Odpady chemiczne mogły zostać wrzucone do rzekiw pełni świadomy zagrożeń i ich konsekwencji.Reguła.

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke wezwała do dokładnego dochodzenia w celu ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy „katastrofa ekologiczna”.

„Dziesięciolecia wyniszczającej pracy”

Stojący nad wodą Michel Tautenhahn, wicedyrektor Parku Narodowego Doliny Loary i Odry, patrzy zmarszczonym czołem na rzekę, gdzie przebiega niemiecko-polska granica.

„Jesteśmy po niemieckiej stronie. Wszędzie mamy zdechłe ryby”.Powiedział agencji AFP. „Jestem głęboko zszokowany… Czuję się, jakbym widział niszczenie dziesięcioleci pracy (…) Woda to nasze życie”, mówi, dodając, że wiele innych zwierząt wodnych, takich jak małże, również uległo. ryba, „To tylko wierzchołek góry lodowej.”potwierdza.

READ  Wychodzi z ciszy i mówi świetnie

Odra od wielu lat jest względnie czystą rzeką, w której żyje około 40 gatunków ryb.

Kilka z nich – niektóre kilkucentymetrowe, inne prawie 40 cm – pływa teraz bez życia po rzece. Czasami widzimy, jak niektóre z nich odwracają się z trudem, próbując płynąć.

nie żyje „nietypowy” Przez zatrucie wywołane rtęcią

Władze uważają, że ryba została prawdopodobnie otruta. ich śmierć „nietypowy” Axel Vogel, minister środowiska kraju związkowego Brandenburgia, wyjaśnia decyzję w tej sprawie „mnóstwo” Prawdopodobnie ryba już zdechła.

Wyjaśnia, że ​​śmierć ryb jest często spowodowana zniekształconym poziomem tlenu, gdy poziom wody jest zbyt niski. „Ale zauważyliśmy wzrost poziomu tlenu przez kilka dni, co wskazuje, że wprowadzona została obca substancja i spowodowała to wszystko”.według niego.

Premia 210 tysięcy euro

W Niemczech prowadzone są testy mające na celu określenie charakteru tej substancji. Władze zgłosiły już oznaki wyjątkowo wysokiego poziomu Wysoki poziom rtęci, co dochodzenie będzie musiało potwierdzić lub nie. Dalsze wstępne testy opublikowane w piątek wieczorem wykazały niezwykle wysoki poziom zasolenia. Oczekuje się innych ustaleń dotyczących możliwej obecności metali ciężkich lub rtęci.

W sobotę polska policja wyznaczyła nagrodę w wysokości 210 tys. euro za odnalezienie sprawcy zanieczyszczenia. Nad brzegiem Odry w Niemczech pan Tautenhahn martwi się o przyszłość. „Gdyby to była rtęć, pozostałaby tam przez długi czas”.W jego słowach przypomina, że ​​minerał ten nie ulega rozpadowi i może pozostawać w osadzie przez wiele lat.

„Wygląda jak Czarnobyl”

W Polsce wytoczono proces w sprawie zanieczyszczenia Odry, w kraju narasta niezadowolenie. Opozycja, lokalne władze i organizacje ekologiczne domagały się od rządu wyjaśnień, niektórzy wzywali nawet do dymisji urzędników w Ministerstwie Klimatu, w tym wiceministra, który jeszcze w czwartek zachęcał do kąpieli w wodzie, czy.

„Wygląda jak Czarnobyl, kiedy władza sowiecka po katastrofie wysłała ludzi na paradę pierwszomajową”.Daniel Petrikiewicz, działacz na rzecz ochrony środowiska w komercyjnym kanale TVN24.

READ  LoL: Yone, bohater, który nie ma przyjaciela w LEC?

Nad brzegiem Odry w Niemczech Michel Tautenhen martwi się o przyszłość. „Gdyby to była rtęć, pozostałaby tam przez długi czas”.W jego słowach przypomina, że ​​minerał ten nie ulega rozpadowi i może pozostawać w osadzie przez wiele lat.

Zobacz także na HuffPost: Czy dalsze kupowanie wody butelkowanej jest naprawdę konieczne?