Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Nicei dr Bages i jego zespół stworzyli lek, który „uleczal chorobę”

a Leki leczyć rak Rozproszona nerka, nadal nieuleczalna? Pomysł ten powstał w 2008 roku „na krawędzi platformy laboratoryjnej” przez dr Gila Pagesa, obecnie dyrektora ds. badań w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (Inserm) klasy I i lidera zespołu w Instytucie Raka i Starzenia ( IRCAN) z Ładny. Za realizację tego projektu otrzyma w piątek nagrodę z funduszu Amgen France Fund for Science and Humanities, wybraną spośród 90 wniosków. Dr Bagis wraca z 20 minut Za wielki postęp, jaki dokonał ze swoim zespołem, lekarze I chemików, aby poprawić leczenie raka nerki, a nawet innych.

Jakie istnieją obecnie metody leczenia przerzutowego raka nerki?

Przed 2008 r. przeciętna długość życia pacjentów wynosiła trzy miesiące. Stopniowo udało nam się osiągnąć średnio trzy lata. Zyskaliśmy lata i jakość życia. Po pierwsze, poprzez lek ukierunkowany na składnik VEGF, który wytwarza naczynia krwionośne. Początkowo wyobrażano sobie raka okrężnicy, potem raka płuc, raka piersi i wreszcie raka nerki. Była to kuracja rewolucyjna, ponieważ pozwalała wydłużyć oczekiwaną długość życia. Ale lekarze zdali sobie sprawę, że nie jest to skuteczne dla wszystkich pacjentów, a czasami nawet powoduje odwrotny efekt. I wtedy to było, opóźniając termin zabójcy, ale tylko u 20% pacjentów. W rzeczywistości jest tyle guzów, ile jest pacjentów.

Dlaczego rak nerki jest trudny do leczenia?

Powinieneś wiedzieć, że rak nerki to nowotwór, na który w ostatnich latach opracowano większość leków. W ciągu piętnastu lat było około jednego zatwierdzonego leku rocznie na tę chorobę. Jest to bardzo aktywne pole, ponieważ choroba jest związana z pewnymi mutacjami. Na przykład białko VEGF wykorzystuje do wzrostu niedotlenienie. Następnie sprawia, że ​​naczynia krwionośne dostarczają guzowi nowotworowemu składniki odżywcze i tlen.

Jakie jest twoje stanowisko po piętnastu latach badań na ten temat?

Po tylu latach badań, zgłoszeń patentowych i silnej współpracy, szczególnie z Nice Chemistry Institute, opracowaliśmy cząsteczkę w celu stworzenia nowego leku. Ta cząsteczka w nadmiarze celuje w białko VEGF i hamuje wzrost guza. Jest również skuteczny w przypadku modeli guzów niereagujących na immunoterapię [qui vise à induire ou amplifier la réponse immunitaire anticancéreuse]. Mamy nadzieję, że nasze leczenie, wraz z już istniejącymi, sprawi, że ta choroba będzie uleczalna. Ale sama możliwość uczynienia z niej choroby przewlekłej i pozwolenia pacjentom na życie to kwestia wielkiej dumy.

READ  Thomas Pesquet zostaje pierwszym Francuzem, który dowodzi Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Czy ta cząsteczka może być stosowana w innych rodzajach raka?

Będąc częścią Centrum Lacassagne, będącego europejskim punktem odniesienia w leczeniu niektórych rodzajów raka, odkryliśmy już, że nasza cząsteczka może być skuteczna w innych chorobach. Zwłaszcza na czerniaku błony naczyniowej oka, który rozwija się w oku i jest bardzo agresywny. 30% pacjentów, którzy uniknęli radioterapii, może przeżyć dzięki wyprodukowanemu przez nas leku. Możliwe są również nowotwory ucha, nosa i gardła.

Kiedy można stosować ten lek?

Aby przyspieszyć ten proces, postanowiliśmy stworzyć własną firmę start-upową, zabiegi roca, w kwietniu 2021, który zebrał wszystkie możliwe nagrody i fundusze od akademii, a nawet wygrał i-Lab. Obecnie znajdujemy się na etapie toksykologii regulacyjnej, która zakończy się do końca 2022 r., a nawet początku 2023 r. Następnie powinniśmy zapewnić leczenie organom zdrowia Europejskiej Agencji Leków, z pierwszym badaniem klinicznym w 2023 w zależności od walidacji., bez toksyczności u pacjenta, przechodzimy do etapu 2 z większą liczbą pacjentów, a następnie do etapu 3 i próby ślepej. Krótko mówiąc, to jutro! (Śmieje się)

Co przyniesie ci fundusz Amgen France?

To już uznanie naszych rówieśników, ponieważ w jury zasiadali lekarze i badacze. Bardzo ważne jest, aby nasza praca została doceniona przez tych profesjonalistów. Ale konieczne jest również uznanie go przez przemysł farmaceutyczny, bez którego nie da się prowadzić badań klinicznych. Z finansowego punktu widzenia było to krytyczne, ponieważ obecnie trudno jest pozyskać fundusze na badania. Musimy pukać do wszystkich drzwi, aby wszystkie te lata pracy nad tym programem nie przestały się teraz kończyć.

Czym wyróżniał się Twój program?

Jeśli zdobędziemy tę nagrodę, na ponad 90 zgłoszeń, to również dzięki naszej oryginalności w dostarczaniu spersonalizowanego leczenia według pacjenta. Wkraczamy w nową erę diagnostyki molekularnej. Następnie przetestowaliśmy i porównaliśmy nasze cząsteczki z opracowanymi związkami, które zostały już uwolnione, szczególnie w GSK. Udało nam się uzyskać patent, ponieważ nasz był lepszy. Jest wynikiem przygody czasami przerywanej niepowodzeniami, ale dzięki partnerstwu między badaczami, klinicystami i chemikami. To pozytywne koło pozwoli nam położyć fundamenty pod leczenie raka nerki. Znowu to bardzo duża duma.

READ  Covid, Omicron, BA.2: Jakich objawów nie należy mylić z alergią wiosenną?