Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czarna dziura śpiewa, a dzięki NASA możemy jej posłuchać

To wyjątkowy klip audio udostępniony przez NASA: melodia emitowana przez czarną dziurę znajdującą się około 250 milionów lat świetlnych od Ziemi. Głos w kosmosie? niemożliwy. W rzeczywistości jest to trochę bardziej skomplikowane.

Czarna dziura, na którą patrzyli naukowcy, znajduje się w centrum konstelacji znanej jako Gromada Perseusza, która składa się z setek galaktyk pokrytych gorącym gazem. Szczególnie ważne szczegóły, Raporty New York Times.

Normalnie dźwięk nie rozchodzi się w próżni, więc nie da się „nasłuchiwać w kosmos”. Ale w tej gromadzie gazy otaczające wszystkie te galaktyki umożliwiają propagację fal emitowanych przez czarną dziurę. Te fale w gorącym gazie już w 2003 roku zostały przetłumaczone na nuty przez naukowców NASA, ale ich dźwięki okazały się niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Do dzisiaj.

piosenka jest teraz słyszalna

Dzięki Obserwatorium rentgenowskie Chandraastronomowie zwiększyli częstotliwość tych fal miliony razy. W rezultacie słychać było teraz pieśń czarnej dziury.

Ponieważ dobre wieści nigdy nie nadchodzą same, NASA ponownie wypuściła VOICE z kosmosu. Tym razem jest to czarna dziura zlokalizowana w sercu Masywna galaktyka M87O 53,5 miliona lat świetlnych. Klip dźwiękowy jest wynikiem nakładania się treści przechwyconych przez promieniowanie rentgenowskie z Chandry, światło optyczne z Hubble’a i fale radiowe z Atacama Large Millimeter Array w Chile, CNET mówi. O wiele bardziej czarująca ścieżka dźwiękowa niż dźwięk czarnej dziury Perseusza!

READ  Wdrożono osłonę termiczną Teleskopu Jamesa Webba, co jest kluczowym krokiem w misji