Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Kijowie Wołodymyr Zełenski spotkał się na rozmowach z Anthonym Blinkenem i Lloydem Austinem

Chociaż wszystkie oczy zwrócone są na Rosję w celu odbudowy, jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie. Wojna toczy się pełną parą i zdaniem większości ekspertów i polityków, z którymi przeprowadzono wywiady, wcale się nie skończy. Pamiętajmy, że Rosja jest jednym z pięciu mocarstw nuklearnych i jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

18 kwietnia minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kobrakow powiedział, że rosyjska inwazja spowodowała szkody”. Szacowany na 100 miliardów dolarówlub zniszczeniu lub uszkodzeniu 20 do 30% infrastruktury kraju. Kwota ta będzie rosła tak długo, jak będzie trwała wojna. Londyńskie Centrum Badań nad Gospodarką Polityczną (CEPR), Dał to w notatce zatytułowanej Plan odbudowy Ukrainy Opublikowany na początku kwietnia, oszacowanie Od 200 do 500 miliardów euro, ze szczegółowym wyjaśnieniem, w jaki sposób zostanie zorganizowany ten proces odbudowy. Dla porównania zjednoczenie Niemiec kosztowało około 2000 miliardów euro.

A wszystko to bez uwzględnienia skutków wojny dla ukraińskiej gospodarki: Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje recesję na poziomie 35% w 2022 r., a Bank Światowy prognozuje -45%. Nie wspominając o skutkach dla światowej gospodarki.

Jednym ze sposobów, w jaki można zapłacić część tego ogromnego rachunku, jest użycie zamrożonych rosyjskich aktywów. Tak sugerował m.in. premier Mateusz Morawiecki 14 marca: Całkowicie zamrozili aktywa państwa rosyjskiego, konfiskując je. Zamrożenie aktywów rosyjskich oligarchów, dużych i małych, biznesmenów i polityków. Niech służą ludziom, bezbronnym ofiarom reżimu Putina. Niech służą odbudowie kraju, który bohatersko broni swojej niepodległości i suwerenności”. Również Wołodymyr Zełenski bronił tej idei od samego początku wojny.

Prawie 300 miliardów dolarów w rosyjskich aktywach zostało już zamrożonych z powodu różnych sankcji na całym świecie. Ale zamrożenie nie oznacza zdobycia go, a przeznaczenie tych pieniędzy na odbudowę Ukrainy będzie wymagało zgody wielu stron. Będzie to pierwszy raz, kiedy ten mechanizm sankcji i rekompensat zostanie wprowadzony.

READ  Wkrótce prawo w Europie

Oprócz tej hipotetycznej manny wysiłki na rzecz odbudowy spadną na barki zwykłych aktorów społeczności międzynarodowej: Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). )I Może Stany Zjednoczone.