Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W kierunku alarmującego powrotu tej choroby, która została wytępiona w Europie sto lat temu?

Opublikowano w piątek 14 kwietnia 2023 r. o godzinie 11:54

Błonica, zwalczana w Europie od stulecia, powraca. Jeśli nie można mówić o epidemii, to na Starym Kontynencie w 2022 roku zidentyfikowano znacznie więcej przypadków – donosi Le Parisien.

Błonica została wyeliminowana od 1923 roku i pojawienia się szczepionki, a błonica pojawiła się ponownie w Europie sto lat później.

Według danych pod koniec 2022 r. w krajach europejskich, takich jak Niemcy (118 przypadków), Austria (69) i Francja (30), zidentyfikowano kilka przypadków paryskipiątek, 14 kwietnia.

Naukowcy chcą jednak mieć pewność co do możliwego uogólnienia choroby. Nie możemy mówić o epidemii. Są to przypadki importowane, obserwowane u imigrantów, głównie z Afganistanu i Syrii. Nie było transmisji w populacji europejskiej”., zapewnia Sylvain Press, dyrektor Krajowego Centrum Referencyjnego ds. Błonicy w Instytucie Pasteura. Jeśli znane jest źródło zakażenia, nie można stwierdzić, czy zarażone osoby zaraziły się wirusem w kraju pochodzenia, czy w kraju przyjmującym.

3000 zabitych w latach 1940-1945

Według Szpitala Uniwersyteckiego w Montpellier w latach 1940-1945 epidemia błonicy zabiła we Francji 3000 osób. Dziś najczęstsza postać tej choroby objawia się infekcjami skóry i jest znacznie mniej groźna, choć trudna do wykrycia, pamiętajcie już dziś.

Ponadto, odkąd infekcja powróciła pod koniec 2022 r., nie zdiagnozowano żadnego innego przypadku. Jednak naukowcy wolą być ostrożni, upewniając się, że fala może rozpocząć się ponownie. „Choroba zawsze może pojawić się ponownie z innego zakątka świata. Nigdy nie zapominajmy, że zarazki nie znają granic.”Sylvain Press ostrzega. We Francji 98% populacji jest odpornych na tę chorobę, a szczepienie jest obowiązkowe od 2018 roku.

READ  Lęk, waga i tytoń.. Długoterminowy wpływ porodu na ryzyko sercowo-naczyniowe