Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Kabulu Afgańczycy stają w obliczu terroru Talibów – Tahrir

reportaż

Ten artykuł jest zarezerwowany dla subskrybentów

Dziewczęta i kobiety były nękane za zakrywanie twarzy, grożono mediom i szkołom, a agentom „tłumienia występku” przeprowadzali patrole… Od przejęcia władzy w sierpniu talibowie nadal wzmacniają swoich represyjnych ekstremistów reżim i grupy terrorystyczne.

Sylwetka dziecka opartego na stosie śmieci za rzędem rozbijających się samochodów. W pobliżu punkt kontrolny, słabo kontrolowany przez młodzież talibską. 8-latka w końcu podnosi głowę wypełnioną plastikowymi butelkami. Jego włosy są chłopięco ścięte. Nie nosi kurtki, tradycyjnego stroju afgańskich dziewcząt i kobiet. Odrobina wyzwania rozjaśnia jego oczy. „Nazywam się Asmaa. Moja mama zasugerowała, żebym od teraz nazywał się Othman.” ona mówi. Imię wybrane na cześć osmańskiego bohatera tytułowego tureckiego serialu, karta publiczności w Afganistanie: „Othman to nieustraszony wojownik”.

Przerażona Asma odepchnęła ją nieco mniej niż rok temu, dzięki paskudnemu oparzeniu na kuchence gazowej, które kosztowało ją połowę włosów. „Całkowicie ogoliłem głowę z matką, ona mówi. Patrząc na mnie, zasugerowałem, żebym został chłopcem na chwilę, żeby się zobaczyć. Przybycie talibów w końcu przekonało małego śmieciarza. „Po południu na ulicy nie ma już kobiet. Nie lubiłam czuć się jedyną dziewczyną, ponieważ kierowcy krzyczeli na mnie obrzydliwe rzeczy.” Talibowie ze swojej strony „Przypuśćmy, że ludzie, którzy biorą udział w wywiadach, to wulgarne kobiety, mimo że wszystkie są teraz ubrane na czarno” Żal dziecka. Abaya, długi, powiewny czarny płaszcz, często połączona z maską przeciw wirusowi Covid i wyblakłym szalikiem, jest rzeczywiście…

READ  Reporterzy bez Granic ostrzegają przed zniknięciem dziennikarza