Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Bułgarii partia antykorupcyjna zaskakuje wybory parlamentarne

Potwierdzenie i niespodzianka. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami ustępujący prezydent Bułgarii Roman Radew zwycięży w pierwszej turze wyborów prezydenckich, które odbyły się w tym bałkańskim kraju w niedzielę 14 listopada, to niespodziewanie wystąpił ze swojej strony centrowy kandydat do walki z korupcją Kirył Petkow. Przez następne wybory parlamentarne, które mają się odbyć tego samego dnia.

Według instytutów sondażowych 41-letni biznesmen i absolwent Harvardu ma dobrą pozycję na premiera, najważniejsze stanowisko w bułgarskim systemie politycznym. Jego centrowa partia We Keep Change otrzymała 26% głosów i wyprzedza konserwatywną partię Gerb Boïko Borissova z 23% głosów. Ten ostatni, który był premierem do kwietnia, cierpiał z powodu niezliczonych skandali korupcyjnych, które trwały dziesięć lat jego kolejnych kadencji.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Bułgarii kontrowersyjny premier Bojko Borisow ubiega się o czwartą kadencję

W zamian Pan Petkov ogłosił swoje zwycięstwo w niedzielny wieczór z obietnicą „Aby powstrzymać korupcję i aktywować bułgarski wymiar sprawiedliwości”. „Jest większość. Bułgaria będzie rządzona przez normalny rząd”.Obiecał, że chociaż kraj jest pod rządem tymczasowym od kwietnia po wyborach parlamentarnych – w kwietniu i lipcu – nie doprowadziło to do żadnej stabilnej większości. Trzecie w roku wybory odbyły się w niedzielę i charakteryzowały się historycznie niską frekwencją.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Bułgaria bez większości wraca do sondaży

kompleksowy program

Pan Petkov był ministrem gospodarki w rządzie tymczasowym do września. Na tym stanowisku w ostatnich miesiącach brał udział w dużym projekcie likwidacji spraw korupcyjnych organizowanym przez Urząd Tymczasowy. Ze swoją popularnością i wyglądem zawsze uśmiechniętego idealistycznego zięcia, rozpoczął kampanię, odrabiając szkolenie u ministra finansów Asina Wasiliewa, byłego towarzysza z Uniwersytetu Harvarda.

Obaj mężczyźni są biznesmenami. Pan Petkov dorastał w Kanadzie, specjalizując się w nieruchomościach i probiotykach, a pan Wasiliew na stronach internetowych rezerwacji lotniczych. Po raz pierwszy w bułgarskiej polityce mamy imprezę z biznesmenami szkolonymi na Zachodzie, a potem wracamy do kraju.Politolog Iwan Krastew wyjaśnia. Są ekspertami biznesowymi, ale mają wrażliwość społeczną. Ich platforma jest na tyle niejednoznaczna, że ​​przyciąga wszystkich wyborców. „

Oprócz walki z korupcją, duet broni kotwic W Unii Europejskiej i NATO, co jest ważne w kraju, w którym obóz prorosyjski pozostaje wpływowy, ale pozostaje bardzo niejednoznaczny w kwestiach dzielących społeczeństwo bułgarskie, takich jak prawa gejów. Aby przejąć władzę, Petkov musiałby prawdopodobnie stworzyć koalicję trzech partii o bardzo różnych profilach.

READ  Zniesienie godziny policyjnej na Reunion, Finlandia Zaszczepione norki

Do przeczytania pozostało 42,24% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.