Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Brazylii silne wiece dla Luli i Bolsonaro przed drugą turą wyborów prezydenckich

Przeciwnicy wyborów prezydenckich w Brazylii, były lewicowy szef państwa Luiz Inacio Lula da Silva i ustępujący skrajnie prawicowy prezydent Jair Bolsonaro, zdobyli znaczące poparcie we wtorek 4 października w drugiej turze 30 października, która zapowiada się bardzo .

Lula otrzymała w niedzielę 48,4% głosów, wyprzedzając 43,2% wyborców Bolsonaro. Oddzieliło ich nieco ponad sześć milionów głosów spośród 156 milionów wyborców, a załoga kandydatów prowadziła intensywne negocjacje i targi w celu zdobycia poparcia, niekiedy kosztem dużej luki ideologicznej.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wybory prezydenckie w Brazylii: błędy Luli i „bankructwo” w sondażach wyjaśniają zaskakujący wynik Bolsonaro

Lula zapewniła sobie wtorkowy wiec, ale spokojnie, dla kandydata centrolewicy, który zajął czwarte miejsce w pierwszej turze, Cerro Gomes (3%), którego Partia Akcji Demokratycznej (PDT) właśnie ogłosiła dwuletnią wiec przeciwko byłemu prezydentowi ( 2003-2010).

„Właśnie mieliśmy spotkanie przywódców DAP i robię ten film, aby powiedzieć, że popieram” Ta decyzja, powiedział Ciro Gomes w sieciach społecznościowych, w następstwie poparcia PDT dla Luli. „W tych okolicznościach to jedyne rozwiązanie”Dodał tego byłego ministra w rządzie Luli, nie wymieniając nazwiska byłego lewicowego prezydenta, z którym ma bardzo napięte stosunki. „Dwie opcje [Lula ou Bolsonaro] niesatysfakcjonujące „krzyknął.

Były sędzia rządzi Lulą przy wsparciu Bolsonaro

Klan Bolsonario ma poparcie byłego sędziego antykorupcyjnego Sergio Moro, wybranego senatora ze stanu Paraná (południe) z 1,9 miliona głosów w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę wraz z wyborami prezydenckimi. Sergio Moro, „upadek” De Lula, skazany na 18 miesięcy więzienia w latach 2018-2019 w sprawie o przekupstwo wokół grupy Petrobras, wyraził na Twitterze swoje szczere poparcie dla ustępującej głowy państwa.

„Sprzeciwia się projektowi PT. [le Parti des Travailleurs de Lula]zapowiedział w drugiej turze wsparcie Bolsonaro ”A Moro, który utrzymuje w kraju wizerunek misjonarza antykorupcyjnego, oświadczył, nawet jeśli Sąd Najwyższy ostatecznie uznał go za stronniczego wobec Luli. Były sędzia krytykował rząd Bolsonaro na początku 2019 r. Ale wycofał się w kwietniu 2020 r., oskarżając prezydenta o ingerowanie w policyjne śledztwa w sprawach dotyczących jego rodziny.

Odchodzącemu prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro (z lewej) towarzyszy Sergio Moro, z prawej, były sędzia, który był członkiem jego gabinetu.  17 czerwca 2019 r.

„Wszystko zostało pokonane. Od teraz mamy nowy związek (…) I więcej wyników do ustalenia », zapewnił Jair Bolsonaro z Brazylii. Prezydent cieszył się również poparciem gubernatorów ludnych południowo-wschodnich stanów Minas Gerais, Romeo Zimy i Rio Janeiro, Claudio Castro. Z tymi słowami od Rodrigo Garcii, obecnego gubernatora Sao Paulo (który nie został ponownie wybrany w niedzielę), ogłosił na Twitterze, że trzy największe brazylijskie uczelnie elektorskie gromadzą się za Bolsonaro.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Brazylii były sędzia Sergio Moro przebywa na wsi w butach na nogach

„Wiemy, że wiele rzeczy oddziela nas od innych”.W otoczeniu prezydenta powiedział Zima. „Ale Brazylia musi iść naprzód i znacznie bardziej wierzę w propozycje prezydenta Bolsonaro”..

„Dom Otwarty Operacji”

Dla analityka politycznego Thomasa Trumana, „Bolsonaro czyni swoją kampanię w drugiej rundzie otwartym procesem”.

Zamiast pytać, czy zasługuje na drugą kadencję (…)Prośby [aux électeurs] Czy Partia Pracy zasługuje na powrót do władzy” A „Stawia lata PT na próbę”Książki w magazynie wege. Lula była współzałożycielką partii i rządziła Brazylią od 2003 do 2016 roku.

Brazylijski kandydat Simon Tebet, 2 października 2022 r.

Wreszcie kandydat, który w niedzielę zajął trzecie miejsce, senator Simon Tibbett (4% głosów) był bardzo pochlebny, ale jeszcze się nie odezwał, nawet jeśli wydaje się, że wyraźnie skłania się ku Luli.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Brazylii Trzecia Droga zawiodła przeciwko kandydatom na prezydenta Luli i Bolsonaro

„Moja decyzja została już podjęta”W niedzielę wieczorem ogłosiła pierwszą turę, określając, że musi skonsultować się ze swoją partią (MDB) przed dokonaniem oficjalnego ogłoszenia. Ta formacja pomocnicza charakteryzuje się głębokimi dywizjami i zawiera silne skrzydło Bolsonaro. Ciro Gomez i Simon Tibet mają razem 8,5 miliona cennych głosów.

Świat z AFP

READ  O czym pamiętać od piątku 16 września