Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poszukiwana przez Kreml rosyjska dziennikarka i dysydentka Marina Owsiannikowa przedstawia jej wiadomość i mówi, że jest „niewinna”

Poszukiwana przez Kreml rosyjska dziennikarka i dysydentka Marina Owsiannikowa przedstawia jej wiadomość i mówi, że jest „niewinna”

Dziennikarka Marina Ovsyannikova, która jest obecnie w biegu, w końcu przekazuje jej wiadomość, środa, 5 października. W sierpniu została oskarżona o „rozpowszechnianie fałszywych informacji” o rosyjskim wojsku – przestępstwo zagrożone karą 10 lat więzienia – i umieściła ją w areszcie domowym przez sąd moskiewski, oczekując na proces, z zakazem korzystania z jakichkolwiek środków komunikacji. Środek ten trwał do 9 października, przed ewentualnym przedłużeniem.

>> Wojna na Ukrainie: kontynuuj nasze życie

przystań Owsiannikowa W środę opublikowała długą wiadomość na swoim koncie w Telegramie, wyjaśniając, że jest „całkowicie niewinny” wniesione przeciwko niej zarzuty. A „Ponieważ nasz stan odmawia poszanowania swoich praw, odmawiam zastosowania się do środka ograniczenia nałożonego na mnie 30 września 2022 r. [vendredi] uwalniam siędodaj ponownie.

Oprócz swojej wiadomości dziennikarka opublikowała również wideo, w którym pojawiła się z elektroniczną bransoletką na kostce. Nie ustalono, czy zdjęcia te zostały zrobione przed, czy po rozpoczęciu jego ucieczki. Franceinfo skontaktował się ze swoim prawnikiem i nie dostarczył dodatkowych informacji. Nie sprecyzował również, czy jego klient jest w Rosji, czy za granicą.

Rosyjska dziennikarka Marina Ovsyannikova uciekła z aresztu domowego.  (Marina Ovsianikova / Telegram)

W sobotę jej były mąż ogłosił już RT, że Marina Owsiannikowa Zniknął z domu wraz z 11-letnią córką. W poniedziałek rosyjskie MSW umieściło ją na liście poszukiwanych.

przystań Owsiannikowa Został aresztowany w Moskwie w sierpniu za protestowanie przed Kremlem 15 lipca. Szczególnie oskarżył Władimira Putina o bycie „zabójca”ubolewa nad śmiercią „Dla ponad 350 dzieci na Ukrainie”.

W połowie marca, kilka dni po rozpoczęciu ofensywy na Ukrainie, Marina Ovsyannikova przerwała wieczorne wiadomości głównego rosyjskiego kanału Pervi Kanal, w którym przez prawie dwadzieścia lat pracowała jako dziennikarka. Pomachała na żywo na antenie znakiem wzywającym do zakończenia walk i nakłaniającym do tego Rosjan „Nie wierz w reklamy”. Potem została ukarana grzywną, a potem wyjechała z kraju, by pracować dla niemieckich mediów Die Felt.

W lipcu wróciła do Rosji, aby spróbować zatrzymać dwoje nieletnich dzieci, które jej były mąż, wciąż mieszkający w Rosji, próbował jej odebrać. Pomimo ryzyka, nadal krytykowała siły i atak Moskwy, zanim została ponownie aresztowana i oskarżona o „rozpowszechnianie fałszywych informacji” o armii.

READ  Olaf Scholz ostrzega, że ​​Niemcy „muszą być przygotowane na eskalację” konfliktu