Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Bagdadzie Emmanuel Macron udaje się do ważnej szyickiej świątyni

To pierwszy raz dla prezydenta Francji. Emmanuel Macron spędził prawie dwie godziny, piątek, 28 sierpnia, około północy, w słynnej szyickiej świątyni w Bagdadzie, w towarzystwie irackiego premiera Mustafy Al-Kazemi, Gdzie otrzymał ciepłe powitanie.

Ta nocna wizyta zbiegła się z jego pierwszym dniem w Iraku, po regionalnej konferencji poświęconej walce z terroryzmem. Nieco później wyjechał do irackiego Kurdystanu, a stamtąd udał się do Mosulu, sunnickiego miasta. Został zniszczony przez Państwo Islamskie, gdzie spotka się również ze wspólnotami chrześcijańskimi.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Macron w Bagdadzie weźmie udział w „Konferencji Sąsiedztwa” na rzecz stabilności Iraku i regionu

Ale aby zadeklarować swoje pragnienie zwrócenia się do wszystkich religii w Iraku, które dzielą władzę, zdecydował się najpierw udać do sanktuarium Kadhimiya, ważnego miejsca pielgrzymek szyitów, w którym znajduje się sanktuarium, w którym pochowany jest siódmy imam Dwunastu.

zgnieść

Długa procesja samochodów, która prowadziła dwójkę przywódców i ich delegację, przybyła w sobotę około godziny 23 na zatłoczoną ulicę usianą kolorowymi obrazami i podświetlanymi znakami, a na jej końcu stoją majestatyczne złote kopuły Haram.

Dwaj mężczyźni szli w kierunku pomnika, ramię w ramię, zdjęli buty jak wszyscy goście i znaleźli się na dziedzińcu wśród bardzo poruszającego się tłumu, przepychając się, by zbliżyć się do irackiego przywódcy, rodowitego szyitów z sąsiedztwa. .

W tłumie trudnym dla ich dwóch służb bezpieczeństwa odwiedzili salę mauzoleum i bibliotekę ze starożytnymi rękopisami. Wśród delegacji francuskiej byli w szczególności Jacques Lang i Mr.kocham Gollnisch, który broni chrześcijan Wschodu.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Iraku Macron zmierzył się z afgańską falą uderzeniową

walczyć z ISIS

Przywitał go prezydent Francji ajatollah, który opowiedział mu o historii biblioteki, a także urzędnicy kompleksu, którzy przypomnieli mu, że walka z Państwem Islamskim na zaproszenie szyitów zmobilizowała Irakijczycy wszystkich wyznań.

READ  Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych potępia „najpoważniejsze” niepowodzenia, jakich kiedykolwiek doświadczyłem

Ta wizyta w szyickiej świątyni to: „Myślę, że po raz pierwszy dla francuskiego prezydenta”Podkreślił Macron – odnosząc się do faktu, że Francja jest tradycyjnym sojusznikiem sunnickich przywódców.

“To znak uznania. To sposób na naukę i zrozumienie. Pokornie wierzę, że jeśli mamy być w stanie działać pożytecznie w tym regionie, lepiej to rozumiemy, jest to świat złożoności”, powiedział dziennikarzom podczas wizyty na stronie.

„Właśnie odbyliśmy ważną konferencję i Francja jest chętna do uznania wszystkich składników tego narodu, a jutro będę ramię w ramię z dominikanami, sunnitami i jazydami, i ważne było, abym również stanął po stronie społeczność szyitów”, zakończył.

Przeczytaj także Zrozumienie opozycji między sunnitami a szyitami na Bliskim Wschodzie

Świat z AFP