Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Vital Kamerhe jest uprawniony do poszukiwania leczenia za granicą

Opublikowany w:

Vital Kamerhe, były szef sztabu prezydenta Felixa Tshisekediego, będący już beneficjentem od 6 grudnia 2021 r. tymczasowego zwolnienia, jest teraz upoważniony do opuszczenia kraju. W poniedziałek wieczorem poleciał do Europy. Według Billy’ego Cambale’a, Sekretarza Generalnego Dowództwa ONZ, jego partia ze względów zdrowotnych. Vital Kamera został skazany na 13 lat więzienia za defraudację środków publicznych.

Z naszym korespondentem w Kinszasiei Ligodi . pacjent

To drażliwy temat. Żadne źródło nie chciało o tym mówić publicznie, jego świta z obawy przed odwołaniem wszystkiego w ostatniej chwili.

W jego partii politycznej i rodzinie wszyscy są przekonani, że były szef sztabu Felix Tshisekedi wciąż ma wielu przeciwników. ” Nie chcemy oferować strony tym, którzy chcą to dalej popychać. Chcemy chronić naszego kapitana „” — powiedział RFI jeden z jego bliskich współpracowników.

Ewakuacja została przeprowadzona ostrożnie i dyskretnie. Wciąż wiemy, że pojechał do Europy, ale jego ostateczny cel do tej pory był utrzymywany w tajemnicy.

Według jego źródeł partyjnych towarzyszą mu trzy osoby: prywatna sekretarka, żona i lekarz.

Na co on cierpi? Jego krewni twierdzą, że od kilku miesięcy narzeka na problemy z oddychaniem. Przed jego tymczasowym zwolnieniem, Vital Kamera nie był już przetrzymywany w swojej celi w Makala Central Prison. Był przetrzymywany w centrum medycznym w stolicy.

W tym momencie nie zgłoszono daty zwrotu. Towarzysząca mu delegacja wyjaśnia, że ​​udzielone mu zezwolenie na wyjazd nie zawiera tych szczegółów.

zalecenie lekarskie

Jego bliscy wyjaśnili, że ten pobyt za granicą to zalecenie lekarskie, nic więcej. Dali jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie to motywowane obawą przed sprawiedliwością lub ustalonym porządkiem.

Z politycznego punktu widzenia Vital Kamera nadal uważa się za sojusznika Felixa Tshisekediego. W ostatnich miesiącach poprawiły się także jej stosunki z Prezydentem Republiki, podobnie jak zbliżenie między UNC i UDPS, ich dwiema stronami.

READ  Cztery pytania dotyczące aresztowania przywódcy katalońskiej niepodległości Carlesa Puigdemonta we Włoszech

« Jesteśmy w polityce i nie ma miejsca na urazy. Zostaliśmy trafieni. Musimy teraz iść do przodu Laconi przydzielił jednego ze swoich bliskich współpracowników do RFI.

Inne priorytety

Dziś, niezależnie od stanu zdrowia, priorytetem Vitala Kamerhiego jest uzyskanie uniewinnienia przez kasację, po procesie, który nadal uważa za polityczny.

Jego inny projekt dotyczy jego partii – Unii na rzecz Narodu Konga (UNC). Katalog został zmieniony. Nowy, młodszy sekretarz generalny został powołany w czerwcu ubiegłego roku, aby dostosować partię do dzisiejszych wyzwań i cech nowych działaczy.

« Pracujemy nad naszą imprezą. To klucz do naszej pozycji w wyborach w 2023 roku Dodano kolejny wykonawca UNC. Na rok przed wyborami powszechnymi wszystko jest sprawdzane. Vital Kamerhe ostrożnie zbliża się do tego terminu i liczy wszystkie media jako swoich współpracowników.

Drugi oskarżony nadal jest w areszcie

Jeden z jego współoskarżonych, Samih Jamal, ponad 80-letni biznesmen pochodzenia libańskiego, nadal przebywa w więzieniu. W apelacji został skazany na 6 lat więzienia. Według jego prawnika przebywa w ośrodku medycznym przy więzieniu Makala, w niepokojącym stanie. Mitter Jamal Taleb, prawnik w paryskiej izbie adwokackiej, wyjaśnia, że ​​zażądał tymczasowego zwolnienia swojego klienta i nie rozumie tej różnicy w traktowaniu.

Cieszymy się z możliwości zaoferowanej panu Kamera możliwości leczenia się za granicą, a z drugiej strony absolutnie nie rozumiemy orzeczenia Sądu Kasacyjnego, decyzji podejmowanych przez kolejne rządy i ich niewrażliwości mieć. Jeśli chodzi o poważną, niepokojącą i niezwykle niebezpieczną sytuację naszych klientów.

Pan Jamal Talib jest prawnikiem, Samih Jamal

Przeczytaj także Demokratyczna Republika Konga: Vital Kamera skazany na 13 lat więzienia w wyniku apelacji