Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Urban, Salvini i Le Pen próbują sprzymierzyć się z aluzjami skrajnej prawicy اليمين

Europejscy populiści i skrajnie prawicowi władcy podpisali wspólną deklarację potępiającą federalistyczne podejście UE. To zbliżenie może doprowadzić do powstania nowej europejskiej grupy politycznej zdominowanej przez skrajną prawicę.

To już druga sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu od czasu ustąpienia pandemii COVID-19. Powoli członkowie Parlamentu Europejskiego, prasa i personel Zgromadzenia odnajdują swoje ślady w stolicy Alzacji po piętnastu miesiącach wygnania. W kręgach parlamentarnych panuje atmosfera postpandemiczna. Dusze wokół ciepłe nowoczesny podpis przez wybranych posłów populistycznej i skrajnej prawicy za deklarację mającą doprowadzić do powstania koalicji narodowej A dla niektórych stworzenie nowej europejskiej partii politycznej.

W tekście tym wybrani urzędnicy potępiają federalistyczne podejście Unii Europejskiej, które ich zdaniem prowadziłoby do „europejskiego supermocarstwa” i Europy „bez narodów”.

Prezydent RN Marine Le Pen, sygnatariuszka deklaracji, mówi o „Unii Europejskich Patriotów”. Francuzka właśnie została ponownie wybrana na szefa partii RN ze stalinowskim wynikiem (98,35%), tydzień po tym, jak skrajnie prawicowa partia przegrała we francuskich wyborach regionalnych.

Populistyczna prawica i skrajna prawica

Wspólna deklaracja, podpisana w zeszły piątek, skupia 16 partii skrajnej prawicy, populistów i suwerennej prawicy.

Szczególnie Partia Fidesz kierowana przez premiera Węgier Viktora Orbana, opuścił EPP w marcu ubiegłego roku. Prawo i Sprawiedliwość („Prawo i Sprawiedliwość”) Jaroslava Kaczyńskiegoi lider Polski oraz członek Europejskiej Konserwatywnej Grupy Politycznej (ECR). Bracia we WłoszechA Włoska prawicowa partia populistyczna, członek EKR.


Oświadczenie nie wzywa do wyjścia z Unii Europejskiej, ani do jej zniszczenia, o czym marzyli „europejscy twardogłowi”, ale złagodziło sprzeciw wobec projektu europejskiego. .

Ekstremalnych postaci i imprez jest tak wiele, że do tej pory trudno było je połączyć.

Zgodnie ze strategią normalizacyjną, realizowaną przez skrajną prawicę w ostatnich latach, deklaracja ta nie wzywa do wyjścia z Unii Europejskiej ani jej zniszczenia, o czym marzy każda erotyka. Chodzi o to, aby przeorientować UE „w przeciwieństwie do federacji europejskiej”.

nowa grupa polityczna

Celem jest stworzenie „koalicji”, która według niektórych źródeł mogłaby stać się nową nacjonalistyczną prawicową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim, w której skrajna prawica miałaby większość. Liczba obecnych sił dałaby uznanie tej koalicji 115 deputowanych, co czyni ją trzecią potęgą po chadeków (PPE) i socjaldemokratach (S&D).

115

Przedstawiciele

Gdyby sojusz ten przybrał formę partii politycznej, mógłby mieć 115 posłów, co czyniłoby go trzecią władzą w Parlamencie.

Przybycie tej grupy przyniosłoby Renew Europe czwarte miejsce. Liberalna formacja, stanowiąca część politycznej większości z Europejską Partią Ludową i partią S&D, została stworzona przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prochów ALDE.

„W celu ustanowienia tej nowej grupy politycznej jej orędownicy mogą poczekać na zmianę prezydencji Parlamentu Europejskiego”, mówi europejskie źródło, które jest zaplanowane na koniec 2021 r., kiedy kończy się kadencja Davida Sassoliego.


„Aby założyć tę nową grupę polityczną, jej bohaterowie mogą poczekać na zmianę przewodnictwa Parlamentu Europejskiego”.

Realizacja tego projektu wydaje się skomplikowana ze względu na zaciekłą opozycję sygnatariuszy deklaracji w kilku obszarach. Już teraz trudno całkowicie pogodzić bliski Kremlowi Orbán i radykalnie przeciwne Moskwie Prawo i Sprawiedliwość.

Wniosek

  • Kilku europejskich populistycznych, suwerennych i skrajnie prawicowych przywódców podpisało deklarację sprzeciwiającą się federalnemu projektowi Unii Europejskiej i proponującą „Unię Europejskich Patriotów”. Należą do nich włoski przywódca skrajnej prawicy Matteo Salvini, przywódca RN Marine Le Pen i Węgier Viktor Orbán. PiS, który jest u władzy w Polsce, jest też jednym z sygnatariuszy.
  • To stwierdzenie może być podstawąSojusz i nowa europejska partia nacjonalistyczna. Ta siła polityczna zajmie trzecie miejsce w Parlamencie EuropejskimPo Chrześcijańskich Demokratach i Socjaldemokratach. Liberałowie spadną na czwarte miejsce.