Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uran ukryty we mgle jest bledszy niż jego siostra Neptune

Opublikowano w środę 1 czerwca 2022 o 02:03

W rodzinie Układu Słonecznego Uran i Neptun są prawie bliźniakami, z jedną niewielką różnicą: ten pierwszy jest znacznie bledszy niż jego siostra z powodu grubej warstwy mgły, którą astronomowie odkryli po latach zastanawiania.

Uran i Neptun to najdalsze planety w Układzie Słonecznym (siódma i ósma), krążą wokół naszej gwiazdy odpowiednio 2,9 miliarda i 4,5 miliarda km. Zbadane dwa małe lodowe światy – tylko jedna sonda, Voyager 2 pod koniec lat 80., przeleciała nad nimi.

Od tego czasu, dzięki obserwatoriom naziemnym i kosmicznym, astronomowie nauczyli się lepiej rozumieć te olbrzymy, z których oba są zbudowane z gazu. Udało im się zauważyć znaczące podobieństwa średnicy (50 000 km każdy, pięć razy więcej niż Ziemia), temperatury (około -200 ° C), masy i składu atmosfery.

Obecność metanu, gazu pochłaniającego promieniowanie podczerwone, nadaje siostrom ten sam niebieskawy odcień, w przeciwieństwie do ciepłych kolorów Jowisza i Saturna, pozostałych dwóch gazowych planet Układu Słonecznego.

Ale przy widzialnych długościach fal błękit Neptuna wydaje się jaśniejszy niż Urana, różnica, którą astronomowie starali się wyjaśnić, dopóki nowe badania nie doprowadziły do ​​jednej przyczyny.

Opublikowane we wtorek w Journal of Geophysical Research (JGR) sugerują, że warstwa mgły istnieje na obu planetach, ale jest grubsza na Uranie. Co „wybiela” wygląd jego skóry, wyjaśnia AFP Patrick Irwin, planetolog z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny autor badania.

Aby dojść do tego wniosku, on i jego zespół połączyli starsze dane zebrane przez Voyager 2 z nowszymi danymi z teleskopów Hubble i Gemini North (Hawaje). Opracowali model opisujący różne warstwy atmosfery lodowych olbrzymów w szerokim zakresie długości fal (ultrafiolet, światło widzialne i bliska podczerwień) – wcześniejsze badania koncentrowały się na określonych długościach fal.

READ  Emerytowany oficer umiera na chorobę wściekłych krów po pracy w laboratorium prionów

Okazało się, że jedna z tych warstw, zawierająca zamglone „fotochemiczne” cząstki, jest dwukrotnie grubsza niż Uran. Cząstki te pochłaniają promienie ultrafioletowe Słońca i będą przyczyną najmniejszego odbicia promieni ultrafioletowych obserwowanych na planecie. Mogą również wyjaśniać ten słaby niebieski kolor widoczny dla ludzkiego oka, „biorąc pod uwagę, że cząstki te odbijają się w widzialnym widmie zbliżonym do białego”, szczegółowo opisuje badanie.

Ponieważ atmosfera Neptuna regeneruje się szybciej, skuteczniej usuwa warstwę mgły, która powoduje bladość Urana.

To również w tej atmosferycznej mgle może leżeć klucz do tajemnicy ciemnych plam widocznych głównie na Neptunie, a rzadko na Uranie, twierdzi prof. Irwin.