Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unionista i generał – Ostatni bastion komunistycznej Polski – Obejrzyj cały dokument

Unionista i generał – Ostatni bastion komunistycznej Polski – Obejrzyj cały dokument

Spojrzenie wstecz na konflikt między Lechem Wałęsą a generałem Jaruzelskim od czasu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, którego wynik był jednym ze znamion upadku bloku sowieckiego.

Jednym z nich był polski weteran Armii Czerwonej podczas II wojny światowej, którego błyskotliwa kariera wojskowa i niezachwiane oddanie partii pozwoliły mu wznieść się na najwyższe szczeble władzy. Inny, zwykły robotnik w stoczni gdańskiej, zjednoczyłby cały kraj w opozycji i udało mu się obalić system komunistyczny. Dwa nie do pogodzenia losy nieuchronnie spotkały się ze sobą. 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruselski zaatakował i uciszył Lecha Wałęsę. Wprowadza stan wojenny w Polsce, aby ograniczyć rosnące wpływy Solidarności, pierwszego niezależnego związku zawodowego utworzonego za żelazną kurtyną. Moskwa, wyjaśnił później przywódca w wielkich ciemnych okularach, groziła inwazją na Warszawę swoimi czołgami, a to był jedyny sposób na powstrzymanie Sowietów. Nocą aresztował Lecha Wałęsę, który w ciągu dwóch tygodni stał się nieodzownym przywódcą milionów strajkujących dzięki swemu wigorowi i energii. „Możesz mnie zabić, ale nie możesz mnie pokonać „, ostrzega przeciwnika przed słynnym wąsem, który w 1983 roku miał stać się Pokojową Nagrodą Nobla.

Decydujący konflikt
Generał i Elektryk walczyli ze sobą przez dekadę, aż Wałęsa zastąpił swojego arcy-rywala na stanowisku Prezydenta RP w grudniu 1990 roku. Dokument pokazuje ten paradoksalny sprzeciw, który niesie ze sobą przeciwstawne siły dwóch poglądów politycznych. , przez to, że może, oznacza koniec bloku sowieckiego. W Warszawie runął mur berliński„, opowiemy tu o tym ważnym rozdziale współczesnej historii Europy, m.in. samego Wałęsy, bliskich towarzyszy podróży z obu obozów oraz świadków tamtych czasów, w tym byłego korespondenta Bernarda Gutta. świat.