Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska wszczyna dochodzenie wymierzone w X (dawniej Twitter) – Libération

Unia Europejska wszczyna dochodzenie wymierzone w X (dawniej Twitter) – Libération

Wojna między Hamasem a Izraelemwydanie

W środku wojny Hamasu z Izraelem Unia Europejska wszczyna dochodzenie przeciwko firmie X (dawniej Twitter). Sieć oskarżana jest o umożliwienie rozpowszechniania fałszywych informacji i treści o charakterze terrorystycznym.

Jak daleko w czasie Z dumą pokazali się Thierry Breton i Elon Musk Razem na X (dawniej Twitter). W czwartek 12 października Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie śledztwa przeciwko sieci mediów społecznościowych pod zarzutem rozpowszechniania „fałszywe wiadomości”, „Treści przedstawiające przemoc i terroryzm” Lub „mowa nienawiści”Po atakach Hamasu na Izrael. Władze wykonawcze w Brukseli wyjaśniły w oświadczeniu prasowym, że wysłały oficjalną prośbę o udzielenie informacji do platformy miliardera Elona Muska. Jest to pierwszy środek wprowadzony na mocy nowego prawodawstwa europejskiego dotyczącego usług cyfrowych (DSA), dwa dni po pierwszym piśmie ostrzegawczym od komisarza Thierry’ego Bretona.

Ten ostatni kontynuuje w ten sposób śrubę rozpoczętą na początku tygodnia, w wyniku której X, Meta i ponownie w czwartek ostrzegały odpowiednio TikTok w listach skierowanych do swoich przywódców. Prośba o informacje wysłana do W skrajnych przypadkach kary mogą sięgać 6% całkowitej światowej sprzedaży grupy.

Wniosek o udzielenie informacji „Postępuje zgodnie z otrzymanymi wskazówkami dotyczącymi rzekomego zamieszczania nielegalnych treści” Odziedziczony komitet wyjaśnił nowe uprawnienia nadzorcze i sankcje. Żądanie to ma formę dokumentu liczącego około czterdziestu stron zawierającego szczegółowe pytania. Pierwsza seria dotyczy wyjaśnień, które zostaną udzielone w związku z rozpowszechnianiem nielegalnych treści i fałszywych informacji w kontekście konfliktu między Izraelem a Hamasem. Twitter ma czas do 18 października na udzielenie odpowiedzi. W przypadku pozostałych, mniej pilnych wniosków termin został przedłużony do 31 października.

„Twoja platforma jest często używana przez dzieci”

że to „Ochrona naszych obywateli i naszych demokracji poprzez zapewnienie użytkownikom bezpiecznego środowiska i zaufanych źródeł informacji, także w czasach kryzysu”, Thierry Breton, europejski komisarz ds. cyfrowych, powiedział AFP, jakie jest źródło nowego prawodawstwa. Wprowadzenie tego środka następuje pięć dni po atakach Hamasu na Izrael, w wyniku których zginęło co najmniej 1200 osób, w większości cywilów, a około 150 osób zostało wziętych jako zakładników. Izraelska reakcja w Strefie Gazy doprowadziła do śmierci ponad 1350 osób, w tym wielu cywilów.

READ  Wołodymyr Zełenski wzywa Rosjan do „protestu” przeciwko mobilizacji na froncie ukraińskim

Konflikt budzi ogromne emocje na całym świecie, prowadząc do prób manipulacji opinią publiczną. Upokarzające filmy przedstawiające zakładników, ciała pozbawione głów, drastyczne zabójstwa… Sieci społecznościowe są zalewane brutalnymi obrazami, ale także próbami dezinformacji, co stanowi wyzwanie dla wszystkich platform. Bruksela ostrzegła także w środę amerykańską grupę Meta (Facebook i Instagram), a następnie w czwartek chiński portal społecznościowy TikTok.

„Z Waszej platformy często korzystają dzieci i nastolatki. Dokładacie szczególnego zobowiązania, aby chronić je przed treściami zawierającymi przemoc […] Który wydaje się szeroko rozprzestrzeniać na twojej platformie bez żadnego konkretnego urządzenia zabezpieczającego.”Thierry Breton napisał w liście do szefa TikTok Shou Zi Chew, publikowanym od końca sierpnia na portalach społecznościowych Bluesky i TikTok.

Centra operacyjne w Meta

W swoim ostrzeżeniu skierowanym do Meta Thierry Breton odniósł się także do środowej dezinformacji w kontekście wyborów w Europie, przed niedzielnymi wyborami do organów legislacyjnych w Polsce i wyborami europejskimi w czerwcu przyszłego roku. Jeśli chodzi o konflikt między Izraelem a Hamasem, rzecznik Meta wyjaśnił w środę, że ruch to uczynił „Szybko utworzyli centrum operacji specjalnych, w którym zatrudnieni są eksperci, w tym osoby biegle władające językiem hebrajskim i arabskim”.

Sieć „Usuń lub zgłoś dziesiątki tysięcy wiadomości” Powiązany z atakiem Hamasu. „Na X nie ma miejsca dla organizacji terrorystycznych ani grup brutalnych ekstremistów i nadal usuwamy takie konta w czasie rzeczywistym”.bronił platformy, tłumacząc, że została ona ustawiona „Grupa robocza, która ma zająć się tą sytuacją”..

Jednak już pod koniec września Bruksela była zaniepokojona poziomem dezinformacji na temat X, powołując się na jego słabe wyniki podczas testów przeprowadzonych na kilku platformach. Po zeszłorocznym zakupie Twittera Elon Musk wprowadził masową falę zwolnień, która zdziesiątkowała zespoły moderacyjne. Regularnie potwierdza swoją wizję wolności słowa i odrzuca każdą z niej „Cenzura”nawet jeśli zapewnia poszanowanie prawa każdego kraju.

READ  "Żegnaj, przyjacielu" - wzruszający hołd dla Dominika Olecznego