Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska udziela pomocy w wysokości 100 mln euro pięciu krajom Europy Wschodniej

Unia Europejska udziela pomocy w wysokości 100 mln euro pięciu krajom Europy Wschodniej

100 mln euro trafi do pięciu krajów Europy Wschodniej. Komisja Europejska ogłosiła środek w poniedziałek 26 czerwca. Jej celem jest pomoc rolnikom w tych pięciu krajach, zdestabilizowanych przez masowy import zboża z Ukrainy. W rzeczywistości import ten nasyca silosy i obniża ceny na lokalnych rynkach. Ten problem nie jest nowy. W marcu 2023 r. Bruksela zaoferowała już Polsce, Rumunii i Bułgarii pomoc w wysokości 56,3 mln euro.

Zboża: UE rozszerza restrykcje na ukraiński import

Te 100 milionów euro zostanie rozdzielone w następujący sposób: Polska przeznaczy 39,33 mln euro, Rumunii 29,73 mln, Węgrom 15,93 mln, Bułgarii 9,77 mln i Słowacji 5,24 mln, wynika ze szczegółów podanych przez europejską władzę wykonawczą. Jednak ta okoliczność nie była od razu jednomyślna. Apelowało o to dziesiątki krajów Wyjaśnienia » Kryteria naliczania i przyznawania środków.

Wahania pojawiły się już na początku czerwca, kiedy te same pięć krajów wschodnich uzyskało zgodę Brukseli na przedłużenie restrykcji do połowy września. Mają one na celu uniemożliwienie wprowadzania do obrotu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika na jej terytorium, pod warunkiem, że nie będą one uniemożliwiane w transporcie do innych krajów. Połowa stanów członkowie Unii Europejskiej wyraziła swoje zaniepokojenie we wspólnym piśmie pod adresem „ Zróżnicowane traktowanie na rynku wewnętrznym „.

Tam ” Rolnicza rezerwa kryzysowa z 22 innych krajów

pani komisarz, aby uzyskać zielone światło dla koperty w wysokości 10 milionów euro Janusza Wojciechowskiego Obiecał w połowie czerwca aktywować wszystkie 22 inne państwa członkowskie. Rolnicza rezerwa kryzysowa „. Kwota tego ostatniego została skorygowana do 530 mln euro za rok, w porównaniu do 450 mln euro poprzednio. W ten sposób 22 kraje będą mogły podzielić się 330 milionami euro. Jeśli chodzi o rozkład tej okoliczności, Hiszpania otrzyma około 81,08 mln euro, 60,55 mln euro trafi do Włoch, a 53,1 mln euro do Francji. Z kolei Niemcy otrzymają 35,77 mln euro. Każdy kraj będzie mógł potroić pomoc udzieloną przez Europę ze środków krajowych.

READ  Państwo niemieckie pomaga gigantowi gazowemu Uniperowi - rts.ch

Pomoc ta ma na celu wsparcie europejskich rolników, którzy borykają się obecnie z wieloma kryzysami, od pośredniego wpływu wojny na Ukrainie na ceny energii i nawozów po niedawne powodzie we Włoszech i suszę, która nawiedziła całą Europę. Jednak ta koperta w wysokości 330 mln euro nie została jeszcze oficjalnie przyznana 22 Kraje członkowskie. Musi to jeszcze zostać zatwierdzone na przyszłym spotkaniu przedstawicieli tych krajów.

Ukraińskie zboże: Bruksela osiągnęła porozumienie w sprawie złagodzenia napięć

Unikaj zakazu importu ukraińskiego zboża

W maju 2022 roku został wydany dwadzieścia siedem Cła na ukraińską żywność zostały zawieszone na rok, aby wesprzeć kraj. Ale z powodu tej nadzwyczajnej polityki sąsiedzi Ukrainy otrzymali masowy napływ zboża, co spowodowało przepełnienie silosów z powodu braku odpowiednich środków logistycznych. przez efekt dominaCeny zboża spadły w tych nasyconych krajach, wpływając na dochody lokalnych rolników. Do tego stopnia, że ​​prowadzi to do wielkich demonstracji rolników w wielu krajach.

Aby złagodzić napięcia, cztery kraje (Polska, następnie Węgry, Słowacja i Bułgaria) Od połowy kwietnia 2023 roku wprowadzono zakaz importu produktów ukraińskich. Bruksela szybko potępiła te protekcjonistyczne działania. Tylko kompetentny określać politykę handlową Unii Europejskiej i oczywiście przez Kijowie, co uważa za sprzeczne z zasadami jednolitego rynku. Dlatego instytucja europejska przyjęła na siebie rolę mediatora w utrzymaniu reżimu pomocowego dla Ukrainy, który nie destabilizuje sąsiednich krajów UE.

Pod koniec kwietnia 2023 r. Komisja Europejska poinformowała o zawarciu umowy z pięcioma krajami europejskimi Unia Europejska Aby zapewnić przejście ukraińskiego zboża. Umowa ta przewiduje zniesienie zakazu importu wobec „ wyjątkowe środki zapobiegawcze Na czterech najbardziej wrażliwych produktach: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słoneczniku. Podpisany przez pięć krajów (Polskę, Węgry, Słowację, Bułgarię, Rumunię), tekst został zatwierdzony przez Kijów i ma na celu „ Odpowiadanie na obawy Ukrainy i obawy krajów sąsiednich Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis wyjaśnił.

READ  Ukraińska „technologia” została zmobilizowana w czasie wojny

(z AFP)