Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Białorusi

AA / Bruksela

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w środę, że Unia Europejska rozszerzy sankcje przeciwko Białorusi na początku przyszłego tygodnia po tym, jak blok 27 państw oskarżył Mińsk o zmuszanie tysięcy migrantów do gromadzenia się na jego granicach.

Von der Leyen powiedział po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem w środę, że nowe sankcje będą dotyczyć nie tylko osób fizycznych, ale także podmiotów.

Urzędnik europejski dodał, że Stany Zjednoczone przygotowały własną czarną listę sankcji gospodarczych, która zostanie ujawniona na początku grudnia.

„Ważne jest, abyśmy rozmawiali z krajami pochodzenia migrantów, ale pracujemy również nad nałożeniem sankcji na kraje trzecie, które są zaangażowane w brudną robotę na Białorusi” – dodała.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że ​​jej spotkanie z Bidenem dotyczyło „pilnych spraw międzynarodowych”.

W sierpniu ubiegłego roku kraje Unii Europejskiej graniczące z Białorusią – Litwa, Łotwa i Polska – zwróciły się o pomoc do bloku 27 państw, w obliczu znacznego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów z Iraku, Afganistanu i Syrii.

Unia Europejska oskarża prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowanie nadejścia fali migrantów i uchodźców na wschodnią granicę bloku w odpowiedzi na sankcje nałożone przez Brukselę po brutalnym rozprawieniu się przez jego reżim z opozycją.

Według najnowszych danych z Unii Europejskiej do tej pory zarejestrowano 7935 nielegalnych wjazdów do bloku przez granicę białoruską, od początku 2021 r., w porównaniu do zaledwie 150 w 2020 r.

* Przetłumaczone z arabskiego przez Majdi Ismail

Tylko część depesz, które Agencja Anadolu nadaje swoim abonentom za pośrednictwem Wewnętrznego Systemu Dystrybucji (HAS), emitowana jest na stronie AA w sposób zwięzły. Skontaktuj się z nami, aby się zapisać.

READ  In the Eye of Quebec Inc.: Imponujące korzyści dla pięciu kierowników wyższego szczebla CGI