Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraińskie władze stwierdziły, że sytuacja wokół Bachmuta jest „bardzo napięta”.

Zachodnie komponenty używane w rosyjskiej broni

A raport Została ona opublikowana we wtorek przez organizację pozarządową Międzynarodowe partnerstwo na rzecz praw człowieka (IPHR) z Niezależną Ukraińską Komisją Antykorupcyjną (NAKO), że wyprodukowane na Zachodzie komponenty podwójnego zastosowania nadal napływały do ​​Rosji długo po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę oraz że komponenty wyprodukowane na Zachodzie były i nadal są włączane do broni używanej do popełniania przestępstw zbrodnie wojenne zarzucane Rosji.

Dane handlowe pokazały, że trzy zachodnie firmy technologiczne – z których dwie produkują komponenty podwójnego zastosowania poszukiwane przez Rosję do produkcji i naprawy sprzętu wojskowego, a jedna z nich produkuje różnorodne specyficzne komponenty potrzebne rosyjskiej armii – nadal eksportują tysiące komponentów warte miliony dolarów dla Rosji. , do końca listopada 2022 r. Dane handlowe pokazują, że komponenty produkowane przez firmy Harting, Trimble i TE Connectivity są nadal importowane przez Rosję, albo za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów tych firm, albo przez firmę trzecią. Kraje takie jak Hongkong i Turcja.

Raport analizuje liczne domniemane zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie od początku ogólnej inwazji, z których każda została przeprowadzona przy użyciu jednej lub więcej broni zawierających komponenty wyprodukowane na Zachodzie. Wśród nich są rosyjskie naloty na budynki mieszkalne, infrastrukturę cywilną i elektrownie, w których zginęły i zostały ranne setki cywilów oraz pozbawiono miliony ciepła i wody, jak miało to miejsce w Charkowie 17 sierpnia 2022 r. Rakiety Iskander uderzyły w dom kultury, zajezdnię tramwajową i internat dla niedosłyszących. Zginęło osiemnaście osób, w tym 11-letni chłopiec. Ukraińskie służby ratunkowe i charkowska policja znalazły na miejscu szczątki tego typu pocisków.pismo Informacje o Francji Wtorek. Pociski te zawierają kilka komponentów (procesory, pamięć flash, kable ethernetowe i mikroczipy) noszących logo marek amerykańskich, niemieckich i szwajcarskich, co potwierdziło śledztwo.

READ  Białoruś i Rosja przeprowadzają „obronne” ćwiczenia lotnicze

W raporcie stwierdzono, że cztery rosyjskie uzbrojenie i systemy uzbrojenia wykorzystywane do popełnienia rzekomych zbrodni wojennych zależą w różnym stopniu od komponentów wyprodukowanych na Zachodzie. Stwierdza również, że istniejące regulacje i środki egzekucyjne mające na celu ograniczenie dostępu Rosji do zachodnich technologii podwójnego zastosowania nie są wystarczające, o czym świadczy fakt, że eksport do Rosji od producentów poszukiwanych przez Kreml komponentów jest kontynuowany. firmy produkujące te elementy „Musicie zdać sobie sprawę, że ich zaniedbania prowadzą do ofiar wśród ludności cywilnej”I podkreślić Informacje o Francji Simon Papuashvili, dyrektor programowy w IPHR.

W sierpniu 2022 r. A.J raport Z think tanku obronnego Royal United Services Institute (RUSI) przedstawił szczegółową analizę komponentów i wewnętrznego działania najnowszych rosyjskich systemów wojskowych – w tym pocisków samosterujących, systemów łączności i systemów walki elektronicznej, które zostały przechwycone lub ostrzelane na Ukrainie od początek wojny. W 27 systemach, które zostały zdekonstruowane i zbadane, RUSI znalazł co najmniej 450 różnych rodzajów unikalnych egzotycznych komponentów. Większość z nich wyprodukowały firmy amerykańskie, ale niektóre pochodziły także z Japonii, Tajwanu, Korei Południowej, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwajcarii.