Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina wygrywa 66. Konkurs Piosenki Eurowizji

UA: PBC, ukraiński członek EBU, wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 66 (CEC) z piosenką „Stefania”, wykonaną przez orkiestrę Kałusz. To trzecie zwycięstwo Ukrainy, której ostatni sukces w CEC sięga 2016 roku.

W finale największego na świecie telewizyjnego konkursu muzycznego, zorganizowanego przez Rai w sobotę w Turynie, rywalizowało 25 krajów.

Zwycięska piosenka, napisana i skomponowana przez Ivana Klimenko, Ole Psyuka, Ihora Didinchuka, Timofey Mozychuk i Vitaly Dzyk, otrzymała łącznie 631 punktów, czyli o 165 punktów więcej niż piosenka „Spaceman”, która zajęła drugie miejsce w wykonaniu Brytyjczyków Sam Ryder. kandydat. Chanel, która reprezentowała Hiszpanię, wspięła się na trzecie miejsce piosenką „Slomo”.

Po prezentacjach 25 finalistów, według wyników głosowania jury 40 uczestniczących krajów, które odbyło się podczas piątkowej próby generalnej, wyprzedziła Wielka Brytania.

Potem napięcie wzrosło, gdy wyniki głosowania telefonicznego telewidzów dopisały głosy jurorów na tablicy ogłoszeń, aż do koronacji Ukrainy.

Szacuje się, że blisko 200 milionów ludzi obejrzy CEF 2022, który był transmitowany na żywo w 40 uczestniczących krajach. Konkurs zgromadził także miliony fanów na YouTube i TikTok, jego oficjalnym partnerze rozrywkowym, który po raz pierwszy transmitował trzy programy na żywo w Internecie.

25 finalistów zaprezentowało się w PalaOlimpico przed blisko 7000 widzów.

W tej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji rywalizowało 40 członków Unii Europejskiej. 15 narodów zostało wyeliminowanych pod koniec półfinałów, które odbyły się odpowiednio 10 i 12 maja.

Martin Osterdahl, dyrektor wykonawczy CEC, mówi:

Konkurs Piosenki Eurowizji to jedyne wydarzenie kulturalne, któremu udało się zjednoczyć całą Europę. W tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek było zjednoczenie milionów ludzi wokół naszych wspólnych wartości i miłości do muzyki. Największy telewizyjny konkurs muzyczny jest jednocześnie najbardziej ambitnym programem telewizyjnym na świecie i jesteśmy bardzo wdzięczni Rayowi, który wykonał świetną robotę tutaj, w Turynie.

READ  Comcast i ViacomCBS postanowiły stworzyć platformę streamingową, która będzie konkurować z Netflix

Na imponującej scenie PalaOlimpico, przed milionami widzów na całym świecie, każdy artysta wniósł swój niepowtarzalny akcent do konkursu i uosabiał różnorodność, kosmopolityzm i pragnienie zjednoczenia Europy – wszystko to składa się na duszę Eurowizji .

Gratulujemy Ukrainie i Orkiestrze Kałusza głośnego zwycięstwa i niezapomnianego występu.

Teraz przygotujemy edycję 2023 we współpracy z UA:PBC, która będzie nadawcą prowadzącym i z którą będziemy dążyć do sprostania wyjątkowym wyzwaniom związanym z organizacją nadchodzącego CEC. Dla każdej edycji konkursu, w porozumieniu z nadawcą prowadzącym i innymi naszymi partnerami, dokonamy przeglądu wszystkich wymagań i obowiązków, tak aby 67. Konkurs Piosenki Eurowizji mógł zostać przeprowadzony w jak najlepszych warunkach.

Produkcja CEC 2022 wymaga 24 kamer, 78 mikrofonów i ponad 2800 opraw oświetleniowych. Na scenie zainstalowano ekran LED o powierzchni 727 metrów kwadratowych, a 440 głośników współgrało z motywem „Sound of Beauty”, wybranym na edycję 2022 roku.

Na konkurs do Turynu przyjechało około 500 dziennikarzy, a około tysiąca więcej relacjonowało wydarzenie ze swoich krajów za pośrednictwem internetowego centrum prasowego.

Finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 był transmitowany na żywo w 40 krajach uczestniczących przez członków EBU (Albania), ARD (Niemcy), AMPTV (Armenia), ORF (Austria), ICTIMAI (Azerbejdżan), RTBF (Belgia), VRT ( Belgia), CyBC (Cypr), HRT (Chorwacja), DR (Dania), RTVE (Hiszpania), ERR (Estonia), YLE (Finlandia), France Télévisions (Francja), GPB (Gruzja), ERT (Grecja) , MTV (Węgry), RTÉ (Irlandia), RÚV (Islandia), KAN (Izrael), RAI (Włochy), LTV (Łotwa), LRT (Litwa), MRT (Macedonia Północna), PBS (Malta), TRM (Mołdawia) ) , RTCG (Czarnogóra), NRK (Norwegia), AVROTROS (Holandia), TVP (Polska), RTP (Portugalia), ČT (Czechy), TVR (Rumunia), BBC (Wielka Brytania), SMRTV (San Marino), RTS ( Serbia), RTVSLO (Słowenia), SVT (Szwecja), SRG SSR (Szwajcaria) i UA:PBC (Ukraina) oraz SBS, jej australijska spółka zależna.

Amerykańska grupa audiowizualna NBC, organizator kończącego się w poniedziałek 9 maja „American Song Contest”, transmitowała półfinały i finał CEC 2022 na swoim Peacock Stand.

READ  Zwiastun Edge of War wprowadza na Netflix szpiegowski thriller o II wojnie światowej

Finał transmitowało również na żywo 14 członków Radia EBU: RBB (Niemcy), ORF (Austria), VRT (Belgia), BNR (Bułgaria), ERR (Estonia), RTÉ (Irlandia), RAI (Włochy) , LRT ( Litwa), NPO (Holandia), BBC (Wielka Brytania), RTS (Serbia), RTVS (Słowacja), RTVSLO (Słowenia) i SR (Szwecja).

66. Konkurs Piosenki Eurowizji był koprodukowany przez EBU i RAI.

Pełna lista i profile uczestników oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dostępne są na oficjalnej stronie CEC, eurowizja.tv.