Ukraina, Polska i Gruzja zakwalifikowały się do Euro 2024

Znane są trzy ostatnie kraje, które przystąpiły do ​​Euro 2024: Gruzja pokonała we wtorek Grecję, Ukraina pokonała Islandię, a Polska jako ostatnia drużyna zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy po zwycięstwie nad Walią.

Opublikowano:

3 minuty

Ukraina, Gruzja i Polska: Trzy ostatnie drużyny eliminacyjne do tegorocznego letniego turnieju Euro 2024 w Niemczech (14 czerwca – 14 lipca) wygrały swoje bilety we wtorek 26 marca wieczorem, na zakończenie czasami trudnego wieczoru kwalifikacyjnego.

Gruzja i Polska, które zagrają w grupie Francji, zmuszone były skorzystać z rzutów karnych, aby pokonać Grecję i Walię. Ukraina w kontekście trwającej od dwóch lat wojny przejęła kontrolę nad Islandią (2-1) na polskim stadionie we Wrocławiu, w pełni oddana swojej sprawie.

Pierwszy dla Gruzji

W Tbilisi Gruzja zapisała kartę w swojej historii. Od czasu uzyskania przez ten mały kraj niepodległości od byłego Związku Radzieckiego w 1990 roku reprezentacja narodowa nigdy nie zakwalifikowała się do międzynarodowego turnieju, Mistrzostw Europy ani Pucharu Świata.

Pod wodzą Francuza Willy’ego Sagnola Gruzini w fazie play-off pokonali Grecję po rzutach karnych (0:0, 4 do 2). Kaukazi zostaną mistrzami grupy F, a Portugalia, Turcja i Czechy będą prowadzone przez Cristiano Ronaldo.

Grecja, nieprawdopodobny mistrz Europy w 2004 roku, ponownie nie trafiła w sedno. Na Euro nie uczestniczy od 2012 roku, a w ćwierćfinale została wyeliminowana z Niemiec (4:2).

W świetle tej fali ataków u siebie Gruzini wyraźnie wybrali swoją taktykę: zostaw piłkę Grekom i stań przed nimi w żelaznej obronie, z trzema środkowymi obrońcami. Opierając się na kontratakach lub stałych fragmentach gry, staraj się nie powtórzyć koszmaru z eliminacji do Mistrzostw Europy 2021, kiedy Macedonia Północna wbrew wszelkim oczekiwaniom zwyciężyła 1:0 w Tbilisi.

Mecz zakończył się podwójnym impasem i trzeba było czekać do 45H W 60. minucie pierwszy celny strzał na bramkę po rzucie wolnym Giorgi Chakvetadze tuż pod poprzeczką, który trafił grecki bramkarz Nottingham Forest, Odyssias Vlachodimos.

READ  Argentyna, Anglia i Polska chcą zmierzyć się z Senegalem w meczu towarzyskim

Przeczytaj takżePiłka nożna Euro 2024: pełny kalendarz i wszystkie wyniki rozgrywek

Pierwsze ogromne emocje pojawiły się na stadionie w Tbilisi w dogrywce, kiedy grecki obrońca Konstantinos Mavropanos po rzucie rożnym uderzył głową w poprzeczkę (102).H).

To właśnie Gruzini zaimponowali swoim zwolennikom – Davidashvili (104H) Następnie Ketishvili (110H), obaj zmierzyli się z greckim bramkarzem. Napisano jednak, że Gruzini zakwalifikują się po zakończeniu udręki, a ich bramkarz Giorgi Mamardashvili, grający dla Hiszpanii w Walencji, będzie bohaterem historycznego wieczoru, blokując pierwszy celny strzał Greka.

Ukraina pokonuje Islandię, a Polska Walię

W przypadku Ukrainy sprawa wykraczała poza proste ramy matematyczne, jak zawsze miało to miejsce od czasu ataku przeprowadzonego przez Rosję w lutym 2022 roku.

W pierwszej chwili Ukraińcy byli sparaliżowani i logiczne jest, że w pierwszej połowie stracili bramkę Gabriela Gudmundssona (30H). Jednak po przerwie pokazali zupełnie inne oblicze, a wyrównanie zdobył Viktor Tsihankov (54).H), zanim napastnik Chelsea Mychajło Modrić zaniósł ogromny powiew szczęścia na cały naród, strzelając gola na koniec meczu, w 84. minucie.H minuta.

Ukraina zmierzy się z Belgią, Słowacją i Rumunią w grupie E, jednej z najbardziej otwartych grup mistrzostw Europy.

Po rzutach karnych takich jak Gruzja Polska zapewniła sobie miejsce w bardzo trudnej grupie D, w której zmierzy się z Francją, Holandią i Austrią.

Bardziej aktywni fizycznie Polacy wierzyli, że w dogrywce mogą zrobić różnicę, ale do końca zderzyli się z murem wzniesionym przez Walię.