Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE zaostrza sankcje wobec Białorusi za przemyt migrantów

Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Białorusi za przemyt migrantów na granicach Polski i Litwy. Litwa oskarża Moskwę o wykorzystywanie sytuacji.

27 europejskich ministrów spraw zagranicznych, którzy spotkali się w poniedziałek w Brukseli, postanowiło to zrobić Zaostrzone sankcje wobec reżimu białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki za Zorganizowany przemyt migrantów Na pograniczu Polski i Litwy. „Mamy porozumienie w sprawie Piąty pakiet sankcji zostanie ukończony w najbliższych dniach– powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej.

Według władz europejskich Aleksander Łukaszenko od maja ub.r Przemyt migrantów przez biura podróży w Iraku, Syrii i Turcji. Tysiące kandydatów na uchodźców są przewożone do Mińska przez białoruskie linie lotnicze Belavia. Hmm więc Dojedź pełnymi busami, a nawet taksówkami do granicy z Litwą i Polską.


„Mamy ciągłą agresję hybrydową na granicach Europy”.

Josep Borrell

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Europejskich

Tam wojska białoruskie przepychają ich przez lasy na terytorium Unii Europejskiej. Zdecydowana większość tych migrantów jest miejscem docelowym w Niemczech.

szersza rama

Białoruś została już objęta następującymi sankcjami Gwałtowne represje reżimu wobec jego przeciwników politycznych Od czasu zakwestionowanej reelekcji Łukaszenki w sierpniu 2020 r. Ponad 165 osób i firm związanych z dyktatorem zostało objętych celowymi sankcjami.

Po tym nowym kryzysie Unia Europejska postanowiła rozszerzyć sankcje na osoby fizyczne i prawne, linie lotnicze, biura podróży i agentów związanych z przemytem migrantów. „Mamy ciągłą agresję hybrydową na europejskich granicach” – powiedział Josep Borrell, dodając, że zaostrzenie sankcji umożliwiłoby dostęp osobom odpowiedzialnym za ten przemyt.

katastrofa humanitarna

Sytuacja na granicach Europy Wschodniej pogarsza się z dnia na dzień. Polska ogłosiła stan wyjątkowy, zamknęła granicę z Białorusią i zabroniła Frontexowi, organizacjom pozarządowym i mediom tam wstępu. Rozlokowano około 20 tysięcy polskich żołnierzy. Setki imigrantów znalazły się, popchniętych przez Białorusinów i odrzuconych przez Polaków Uwięziony w zakazanej strefieGdzie żyją w przerażających warunkach.

Ponadto, Warszawa ogłosiła w grudniu budowę muru wzdłuż granicy z Białorusią.

Łotwa zmobilizowała 3000 żołnierzy, aby wzmocnić kontrolę graniczną.


Po raz pierwszy w naszej historii na granicy litewskiej ogłoszono stan wyjątkowy.

Gabriel Landsbergis

litewski minister spraw zagranicznych

Litwa zaostrzyła kontrole, jednocześnie witając migrantów przekraczających jej granice. Ale mały kraj bałtycki ani nie wykorzystuje, ani nie reguluje takiego napływu.

Wilno domaga się surowych sankcji wobec Białorusi, W szczególności przeciwko liniom lotniczym Belavia. „Po raz pierwszy w naszej historii na granicy z Litwą ogłoszono stan wyjątkowy” – powiedział w poniedziałek litewski minister spraw zagranicznych Gabrieleus Landsbergis. „Europa musi wywierać presję na Białoruś, aby umożliwić migrantom powrót do domu”.


Rosja wykorzystuje ten kryzys do destabilizacji Unii Europejskiej”.

Gabriela Landsbergisa

litewski minister spraw zagranicznych

Moskwa cień

Gabrielius Landsbergis esttime que Sytuacja się pogarszaI że przede wszystkim korzysta na tym Rosja, główny sojusznik białoruskiego dyktatora. oświadczenie na poparcie Niedawno wysłał 250 rosyjskich żołnierzy Barakommando do polskiej granicy Prowadzenie ćwiczeń z armią białoruską.

„Rosja wykorzystuje ten kryzys do destabilizacji Unii Europejskiej” – powiedział. „Mają nadzieję, że Europejczycy nie będą mogli się zgodzić, ponieważ Wiedzą, że imigracja to delikatna kwestia”.

Rosyjskie skupienie na granicy z Ukrainą

W ostatnich tygodniach Moskwa rozmieściła na granicy z Ukrainą ciężką artylerię i czołgi. Te posunięcia skłoniły Waszyngton do ostrzeżenia Unii Europejskiej o nowym rosyjskim zagrożeniu dla Ukrainy. Kreml zaprzecza zamiarowi rozpoczęcia nowego konfliktu. kukurydza Josep Borrell uważa tę koncentrację sprzętu za „niepokojącą”.

Dla Landsbergisa te rosyjskie ruchy i kryzys migracyjny wywołany przez Mińsk są ze sobą powiązane. Scenariusz, który Borrell uznał za „hipotetyczny”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba był w Brukseli W poniedziałek na spotkanie ze swoimi europejskimi odpowiednikami. Podczas konferencji prasowej Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł Moskwę przed dalszymi „agresywnymi działaniami” na granicy z Ukrainą.

Wniosek

  • Unia Europejska uzgodniła w poniedziałek Piąty pakiet sankcji wobec Białorusi W związku z przemytem migrantów organizuje na granicach Polski i Litwy.
  • Wilno, które boryka się z niezwykłą liczbą imigrantów, oskarża Rosję o wykorzystywanie tego kryzysu „Destabilizacja” Unii Europejskiej.
  • Rosja wysłała parakomandosów w pobliżu polskiej granicy. Moskwa zmasowała także czołgi i artylerię na granicy z Ukrainą, co Unia Europejska uznała za „niepokojące”.