Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE wzywa urzędników z Łotwy, Litwy i Polski w związku z doniesieniami o migrantach, którzy utknęli na granicy z Białorusią

„Jestem głęboko zaniepokojony doniesieniami o ludziach, w tym dzieciach, uwięzionych w lasach w bolesnej sytuacji na zewnętrznej granicy UE z Białorusią”. Johansson powiedziała w czwartek, ujawniając, że poprosiła ambasadorów o spotkanie z nią w Brukseli w celu omówienia sytuacji.

Trzy państwa członkowskie Unii Europejskiej skarżyły się w ostatnich miesiącach na napływ afrykańskich i bliskowschodnich migrantów z Białorusi, a blok oskarżył białoruski rząd o celowe przepychanie ludzi przez granicę w odwecie za niedawno nałożone sankcje.

Rząd Litwy rozmieścił żołnierzy na granicy białoruskiej, nakazując im zbudowanie ogrodzenia z drutu kolczastego, aby powstrzymać migrantów, a polskie władze niedawno zatwierdziły 1,615 miliarda złotych (400 milionów dolarów) na budowę muru granicznego, aby zapobiec nielegalnej imigracji do kraju. Na Łotwie straż graniczna uciekała się do odsyłania migrantów na Białoruś, stosując stan wyjątkowy narzucony przez rząd kraju.

Obawy UE dotyczące traktowania migrantów na białoruskiej granicy pojawiły się po tym, jak niemieckie władze oskarżyły o gwałtowny wzrost nielegalnej imigracji z Białorusi w ostatnich miesiącach, wraz z wejściem do UE Iraku, Iranu, Syrii i Jemenu. „Sytuacja nie jest tragiczna, ale jest trudna”. Olaf Jansen, szef biura ds. cudzoziemców we wschodnioniemieckim mieście Eisenhuitenstadt, powiedział, że ujawnia obawy dotyczące możliwego rozprzestrzeniania się Covid przez imigrantów.

Czy podoba Ci się ta historia? Podziel się nim z przyjacielem!

READ  Raper Echnaton, zarażony Covid-19, trafił do szpitala z powodu duszności