Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„UE nie może być ślepa na ataki na praworządność w imię jedności w czasach kryzysu”.

Główna trybuna. Jeszcze cztery lata. Uciekł. Prognozy nie były fałszywe, zostały naruszone. Victor Orban wygrał wybory powszechne na Węgrzech 3 kwietnia, a następnie podpisał kontrakt z Czwartą Komisją. W samym środku kryzysu geopolitycznego, krwawa wojna jest na wyciągnięcie ręki, a ponieważ tysiące uchodźców uciekają z konfliktu na Ukrainie, UE może mieć inne obawy na głowie. Jednak reelekcja ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości kontynentu, ponieważ zapowiada się wyzwanie dla jego najważniejszych wartości.

Pan. Orbán nie myślał źle, rzucając, odważnie, ze swojego podium, bardzo wyraźne ostrzeżenie: „Cały świat mógł zobaczyć patriotyczne zwycięstwo w Budapeszcie. To jest nasze przesłanie dla Europy: nie jesteśmy przeszłością, jesteśmy przyszłością!”

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rządy prawa: Bruksela najeżdża Węgry i ratuje Polskę

Demokracja na Węgrzech gwałtownie spadła, zwłaszcza po dwunastu latach rządów partii premiera Orbana Fitzgeralda. Erozja bilansu mocy, Sprowadzenie mediów, zwłaszcza opinii publicznej, na linię, Niejasne narzędzia propagandy, głos małej krytyki w społeczeństwie obywatelskim czy los mniejszości, rasy czy płci są często degradowane, zagrażając całości rządów prawa i potencjalnie wstrząsając nimi w nieodwracalny sposób.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jack Rupnik: „Grupa Wiskrat była jedną z pierwszych równoległych ofiar wojny na Ukrainie”

Po raz kolejny udowodniły to wybory 3 kwietnia. Wśród krytyki podnoszonej przez obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) znajdują się nierówność szans kandydatów: stronnicze relacje w mediach, brak wyraźnego rozgraniczenia między rządzącym rządem a partią w kampanii. Finanse.

Innym godnym uwagi przykładem jest referendum anty-LGBTI+, które odbyło się w tym samym czasie co wybory i miało na celu porównanie homoseksualizmu z pedofilią. Tym razem dzięki wyjątkowej mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego i aktywistów Węgrzy go odrzucili. Te konsultacje społeczne to tylko farsa stworzona, by zebrać poparcie dla wyborów: w rzeczywistości podobna ustawa obowiązuje już od czerwca 2021 r. Ale wraz z referendum rząd postawił na nowe środki. Mniejszości seksualne.

READ  Eurowizja 2021 Polska Profil: Rafa's The Ride
Przeczytaj także Trybunę Sebastiena Platona: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Węgry i Polska: „Co robi UE w swoich dwóch państwach członkowskich, aby zapobiec upadkowi praworządności? Nic lub bardzo niewiele”

Tak na naszych oczach Węgry przekształcają się w reżim „Liberał”, Podąża za inspiracją Putina swojego rosyjskiego starszego brata. Model przyjęty przez polskiego sąsiada z pewnością był inspirowany tym węgierskim precedensem. Najlepszy przyjaciel Orbana w Serbii – ten sam sukces populisty Vusika w niedzielę 3 kwietnia zainspiruje innych.

Powinieneś przeczytać 49,31% tego artykułu. Poniższe są tylko dla subskrybentów.