Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE nie chce iść na kompromis w sporze z Polską

UE nie chce iść na kompromis w sporze z Polską

Jan Strupczewski

BRUKSELA (Reuters) – Bruksela nie wycofa się z żądań, aby Polska przestrzegała praworządności w celu otrzymywania funduszy ratunkowych po pandemii, pomimo gróźb Warszawy, że zablokowanie decyzji w UE, powiedzieli unijni urzędnicy.

Dzięki tym środkom, które mają przyspieszyć ekologiczną i cyfrową transformację państw członkowskich, Polska może otrzymać 24 mld euro dotacji i 11,5 mld pożyczek o bardzo niskim oprocentowaniu.

Fundusze zostały jednak zamrożone, ponieważ rządzące w Warszawie Prawo i Sprawiedliwość (PiS) odmawia wycofania się ze zmian, jakie wprowadziła w polskim sądownictwie w ciągu ostatnich siedmiu lat, które uważa za niezgodne z traktatami UE.

Gdy zbliżają się wybory w przyszłym roku, lider PiS Jarosław Kaczyński i inni wysocy urzędnicy partyjni intensyfikują rozmowy antyunijne, twierdząc, że Polska nie pójdzie na ustępstwa.

Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział w środę radiu Wnet, że władza wykonawcza UE nie może interweniować w sprawach sądowych, a decyzja o zamrożeniu polskich funduszy ma charakter polityczny.

„Polska będzie bardzo rygorystycznie korzystała z przysługujących jej prerogatyw, a jednocześnie będziemy bardzo ostrożni, aby Komisja Europejska nie interweniowała w obszarach, w których traktaty nie przyznają uprawnień”, prawda? ogłosić.

Jeśli środki nie zostaną uwolnione, Warszawa grozi zawetowaniem decyzji, które wymagają konsensusu między 27 krajami UE w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, podatków i finansów.

Polska już wykorzystała tę dźwignię, tymczasowo blokując przyjęcie przez UE uzgodnionego na całym świecie minimalnego podatku od osób prawnych.

Jednak te groźby jak dotąd nie przekonały unijnych urzędników.

„Komisja nie jest zbyt zaniepokojona takimi groźbami” – powiedział wysoki rangą urzędnik UE, dodając, że „PiS testuje pojęcie „wroga” w perspektywie wyborów”.

„Komisja raczej nie zmniejszy swoich wymagań, które i tak są już bardzo niskie i zostały uzgodnione z polskim rządem” – powiedział.

Inny wysoki rangą urzędnik ostrzegł, że choć jest miejsce na kompromis, wartości UE muszą zostać zachowane.

READ  Nowy skarb skradziony przez nazistów z pałacu Hotchburg?

„Inicjatywa jest teraz w Polsce i nie wiem, jaką inicjatywę UE może podjąć na tym etapie” – dodał urzędnik.

(Wersja francuska pod redakcją Dagmary Macos, Jean-Stephane Brosse)