Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Pięć ton martwych ryb odzyskanych z Odry

Polska: Pięć ton martwych ryb odzyskanych z Odry

Marek Strzelecki

WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd obiecał zbadać możliwe zanieczyszczenie po odzyskaniu ton martwych ryb z rzeki Odry, która biegnie wzdłuż części granicy Polski z Niemcami.

Strażacy i wolontariusze usunęli z Odry w południowo-zachodniej Polsce Oława około pięciu ton martwych ryb – poinformowali w środę urzędnicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego, które zarządza krajowym zbiornikiem wodnym.

Przedstawiciele polskiego rządu mają odwiedzić Oławę w czwartek, a premier Mateusz Morawiecki obiecał ukarać winnych.

Martwe ryby są obecnie znajdowane 300 kilometrów na północ od Oławy, gdzie Odra płynie na granicy z Niemcami, powiedziała w czwartek agencji Reuters Eva Truniak, biolog z grupy koalicji obywatelskiej, oskarżając rząd o nieodpowiednie działanie.

„Martwe ryby pływają po Odrze od dwóch tygodni i ludziom o tym nie powiedziano. Półtora tygodnia temu widziałem kilkadziesiąt osób kąpiących się w rzece i nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństwa, to oburzające” powiedział. powiedział.

Według wojewódzkich władz ochrony środowiska we Wrocławiu, próbki wody pobrane z odry 28 lipca, choć nie znajdujące się w wodzie, prawdopodobnie zawierają 80% toksycznej substancji mezytylen. Próbki pobrane po 1 sierpnia.

Niski poziom wody w Europie wywołany suszą może zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia, powiedział w środę dyrektor państwowego holdingu wodnego Przemysław Daga, podejrzewając, że silny czynnik utleniający dostał się do wody, powodując gwałtowny wzrost poziomu tlenu, który może zaszkodzić rybom. .

Kilka niemieckich okręgów graniczących z Polską prosiło ludzi, aby unikali wody rzecznej i nie jedli wydr, dopóki przyczyna nie zostanie wyjaśniona.

(Z wkładem Marii Sheehan; wersja francuska autorstwa Tiny Cordit, pod redakcją Kate Enringer)

READ  Polska zatrzymuje się przy pociągu Wagnera w pobliżu granicy z Białorusią