Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uderzenie pioruna w wieżę, natarcie Rosji i broń nuklearna w Polsce… Jutro renesans na froncie

Uderzenie pioruna w wieżę, natarcie Rosji i broń nuklearna w Polsce… Jutro renesans na froncie

18:20

UE wspiera Ukrainę, nie pozostawiając niczego na stole

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony UE spotkali się w poniedziałek w Luksemburgu i zobowiązali się do kontynuowania pomocy dla Ukrainy bez ogłaszania konkretnych środków pomocowych w sektorze wojskowym. „Potrzebujemy działań, ale czasami przed podjęciem działań konieczna jest dyskusja i właśnie to dzisiaj robimy” – wyjaśnił holenderski minister obrony, podczas gdy Ukraińcy tracili cierpliwość.

17:04

Wieża telewizyjna w Charkowie zniszczona w wyniku rosyjskiego ataku

Wieża telewizyjna w Charkowie, drugim mieście Ukrainy, została zniszczona po tym, jak rosyjski strajk nie spowodował ofiar, a władze regionalne zgłosiły zakłócenia sygnału.

Reporter AFP powiedział, że 240-metrowa wieża zawaliła się w połowie.

15:28

Rosyjski sąd skazał rzecznika Meta (ale zaocznie).

Na szczęście Andy Stone nie mieszka już w Rosji. Rzecznik amerykańskiej firmy zajmującej się mediami społecznościowymi Meta został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na sześć lat więzienia „przez powieszenie w kolonii karnej”. Andy Stone został oskarżony o „wspieranie terroryzmu”. Rosyjski sędzia oskarżył go o zamieszczenie na swoim koncie wpisu o ataku na Ukrainie.

Obrońca Valentia Filippenkova powiedziała rosyjskiej agencji prasowej Interfax, że złoży apelację od wyroku.

14:36

Premier Polski milczy w sprawie rozdawania broni nuklearnej

Po tym, jak polski prezydent Andrzej Duda potwierdził, że jego kraj członkowski NATO jest gotowy do umieszczenia na swoim terytorium broni nuklearnej w celu wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu, jego premier Donald Tusk uspokoił sytuację.

Poproszony w poniedziałek o spotkanie w Warszawie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Rishim Sunakiem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Donald Tusk zauważył, że „(polski) prezydent chce poznać wszystkie okoliczności, które doprowadziły do ​​wydania tego oświadczenia”.

Polska przechodzi delikatne współistnienie od październikowego zwycięstwa wyborczego proeuropejskiej koalicji Donalda Tuska, z Andrzejem Dudą, bliskim sojusznikiem byłej nacjonalistycznej polskiej władzy.

READ  W Polsce droga do legalizacji aborcji jest pełna niebezpieczeństw

12:33

Armia rosyjska twierdzi, że zdobyła wieś w obwodzie donieckim

Rosja oświadczyła w poniedziałek, że zajęła wioskę na południowy zachód od Doniecka na wschodzie Ukrainy, co stanowi nowy atak jej wojska przeciwko walczącym oddziałom ukraińskim. Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w notatce prasowej, że „wyzwoliło” Nowomychaliwkę, trzydzieści kilometrów od Doniecka i niedaleko Woukledera, na styku południowej i wschodniej flanki, o którą Rosja starała się zdobyć od dwóch lat. .

11:49

Rosja gwarantowałaby Polsce „bezpieczeństwo”, gdyby opracowała broń nuklearną

Kreml powiedział w poniedziałek, że Rosja podejmie kroki w celu „zagwarantowania” swojego bezpieczeństwa, jeśli Polska będzie miała na swoim terytorium broń nuklearną, o czym polski prezydent wspomniał w wywiadzie. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział reporterom: „Wojsko z pewnością przeanalizuje sytuację i podejmie wszelkie niezbędne środki zaradcze dla naszego bezpieczeństwa.

11:38

UE obiecuje nie polegać na USA

W poniedziałek Europejczycy zobowiązali się do dalszej pomocy Ukrainie po tym, jak Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi pomoc w wysokości prawie 61 miliardów dolarów. „Musimy iść naprzód, to ważny moment” – powiedziała szefowa łotewskiej dyplomacji Baiba Brace, przybywając na spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony Unii w Luksemburgu.

„To nie tylko pozytywny i ważny moment dla Ukrainy, ale także lepszy sposób na zapewnienie pokoju w Europie” – oświadczyła Annalena Baerbach, szefowa niemieckiej dyplomacji. Oraz: „Dlatego będziemy tutaj poważnie dyskutować [à Luxembourg] […] Jak zwiększyć naszą pomoc dla Ukrainy, szczególnie w zakresie obrony przeciwlotniczej” – obiecał niemiecki minister.

10:32

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego sytuacja na froncie pogorszy się w połowie maja

„Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale połowa maja i początek czerwca będzie trudnym okresem” – ostrzegł w poniedziałek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyrillo Budanov, kwestionując status linii frontu. Ukraiński serwis BBC. Dodał, że rosyjska armia „prowadzi złożoną operację”.

READ  Trójkąt Weimarski, nieformalne spotkanie Francji, Polski i Niemiec, spotka się w najbliższy poniedziałek, 12 czerwca w Pałacu Elizejskim.

„Wierzymy, że w przyszłości czeka nas trudna sytuacja, ale musimy zrozumieć, że nie będzie ona katastrofalna” – powiedział Kyrillo Boudanov. „Wbrew temu, co wielu ludzi teraz twierdzi, Armageddon nie nastąpi. Ale będą problemy w połowie maja” – powiedział.

09:32

Prezydent Polski twierdzi, że jego kraj jest „gotowy” do dostarczenia broni nuklearnej

Prezydent Polski oświadczył w poniedziałek, że jest gotowy powitać broń nuklearną w swoim kraju, jeśli NATO, członek Polski, zdecyduje się wzmocnić swoją wschodnią flankę po rozmieszczeniu przez Rosję nowej broni w Kaliningradzie i sąsiedniej Białorusi. . „Jeśli nasi sojusznicy zdecydują się na rozmieszczenie broni nuklearnej w naszym regionie w ramach podziału broni nuklearnej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, jesteśmy gotowi to zrobić” – powiedział popularnemu dziennikowi Andrzej Duda. PRAWDA.

6:45

Według Zełenskiego Ukraina nie stanie się „drugim Afganistanem”.

Przegłosowany w sobotę przez Izbę Reprezentantów amerykański program pomocy dla Ukrainy pokazuje, że Ukraina nie stanie się „drugim Afganistanem” – zapewnił Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla kanału NBC. „Stany Zjednoczone staną po stronie Ukrainy, będą bronić Ukraińców i bronić demokracji na całym świecie” – dodał ukraiński prezydent.

6:30 rano

Ukraina twierdzi, że zaatakowała rosyjski okręt wojenny na zaanektowanym Krymie

Ukraińska obrona ogłosiła w niedzielę, że zaatakowała statek ratunkowy rosyjskiej Marynarki Wojennej Morza Czarnego u wybrzeży zaanektowanego Półwyspu Krymskiego, twierdząc, że obecnie nie jest on w stanie działać. Okręt to „Kommouna”, jak zauważyło ukraińskie Ministerstwo Obrony w X.

Kijów, odpowiedzialny za ratownictwo na pełnym morzu, zatopione łodzie podwodne i zagubiony ładunek, stwierdził, że jest to jeden z najstarszych nadal eksploatowanych rosyjskich statków wojskowych. Zwodowany w 1915 roku i biorący udział w obu wojnach światowych, według kilku baz wojskowych, jest najstarszym okrętem wojskowym nadal będącym w służbie na świecie.

READ  Polska i Finlandia naciskają na Niemcy, aby dostarczyły Ukrainie czołgi Leopard 2

6:20

Witamy w nowej transmisji na żywo

Witam wszystkich. Jak co dzień kadra pedagogiczna 20 minut Zmobilizowano do przekazania wszelkich informacji na temat konfliktu. Dla Kijowa najlepsze wieści nadeszły w ten weekend z Waszyngtonu. Po długich i trudnych negocjacjach Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy, wspierany przez wybranych urzędników obu stron. Około 61 miliardów dolarów, czyli większość zatwierdzonych środków, przeznaczono na wojnę na Ukrainie. Koperta, o którą Wołodymyr Zełenski zabiegał od miesięcy. Oczekuje się, że Senat USA będzie głosował nad tekstem we wtorek.